Diz Kapağı Kayması Nedir ?

Paylaş
 

Hareket ettiğimiz zaman diz kapağımız buna uyum gösterir ve hareket eder. Uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde aşağı yukarı gidip gelir. Ancak bu hareketler esnasında diz kapağının çok az bir kısmı yatağından çıkarsa bu durum ağrıya ve hasara yol açar.

Diz Kapağı Kayması Neden Olur?

Diz kapağı kaymasının en önemli nedeni oturma şeklidir. Genellikle oturarak iş yapan insanlarda ve ofis çalışanlarında görülmektedir. Diz kapağı kayması problemini hem kadınlar hem de erkekler yaşayabilmektedir. Bağdaş kurarak oturmak bu sorunu tetikleyebilir. Bunun haricinde bacak bacak üstüne atmak ve uzun süre hareketsiz kalmak da diz kapağı kaymasına neden olur.

Diz Kapağı Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

  • Diz bölgesinde şiddetli ağrılar görülür.
  • Koşma hatta oturma bile ciddi bir sorun olmaya başlar.
  • Diz kapağı çevresinde morluklar görülebilir.

Tedavisi

Diz kapağı kayması probleminde ilaç ve benzeri tedaviler çok fazla işe yaramaz. Bu nedenle cerrahi tedavilere başvurulur. Artroskopi cerrahisiyle diz kapağı yerine oturtulur ve diz kapağı kıkırdağı temizlenir. Hasta 3-5 hafta sonra günlük yaşantısına devam edebilir. Bu tedavi başarılı olmazsa diz kapağı içine protez uygulaması yapılır.

Eğer bu konuda sıkıntılarınız varsa acilen bir ortopedi ve tramvatoloji uzmanına gitmeniz tavsiye edilir.

Bu yazı 1641 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM