Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Gün boyunca çokça kullanılan ve yüklenilen dizler pek çok etkiye maruz kaldığından bu durum kişilere diz ağrısı olarak geri dönebilmektedir. Ayakta çok durma, dizlerin üzerine düşme sonucu yaralanma ya da incinme gibi durumlar, romatizmal hastalıklar veya kitlenmeler diz ağrısı nedenleri arasında sayılabilmektedir. Diz ağrısının nedenlerine göre tedavi çeşidi farklı olacaktır; ancak bu tedavi süresince hayatı bir kâbus haline getiren diz ağrılarının hafifletilmesi açısından çeşitli uygulamalar yapabilmek ve ağrıları rahatlatabilmek de mümkündür. Bu yazımızda “Diz ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna yanıt verilecektir.

Diz Hareketleri

Diz ağrısının en yaygın sebebi olan kireçlenmenin ana kaynağı hareketsiz yaşam biçimidir. Kişilerin devamlı oturması bacak bölgesinde kan akışının bozulmasına, dizlerin ise günden güne kireçlenmesine sebep olmaktadır. Günde 15-20 dk ayırarak dizleri çalıştırmak hem kireçlenmenin önüne geçecek, hem de diz bölgesinin çevresindeki kas dokularını güçlendirerek etkilere daha dayanıklı hale getirecektir.

Masaj Uygulaması:

Diz bölgesinde kan dolaşımını hızlandırıcı ve ağrıyı yumuşatıcı diğer bir uygulama ise bazı özel yağlar ile masaj uygulamasıdır. Hindistan cevizi yağı, hardal yağı, alabalık yağı, çörek otu yağı gibi dolaşım düzenleyici ve yumuşatıcı yağlar ile hazırlanan karışımlar diz bölgesine masaj yapılarak günde iki kez uygulanırsa ( ihtiyaca göre uygulama sıklığı arttırılabilir) diz ağrıları hissedilir derecede hafifleyecektir.

Beslenme:

Yüksek kalsiyum içerikli besinler ( örneğin; süt ve süt ürünleri, keçiboynuzu meyvesi) kemik yapısını güçlendireceğinden mutlaka tüketilmesi gereken besin gruplarıdır. Ayrıca iltihap giderici ürünlerin çayları ( zerdeçal ve zencefil çayı) ve magnezyum içerikli besinler (yeşil yapraklı sebzeler) diz ağrısının giderilmesi yolunda katkı sağlayacaktır.

Bu yazı 1960 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM