Diyabet Şeker Hastaları Mutlaka Okusun

Paylaş
 

Diyabet 24 saat boyunca devam eden her anı kontrol altında olması gereken bir hastalıktır.

Diyabet şeker hastaları için sık sorulan sorular ;

 Şeker oranları kaç olmalı ?

Kişiye göre değişmektedir.  Normal kişilerin açlık şeker oranları 85 ile 100 arası, tokluk kan şekerleri 100 ile 140 arasında değişmektedir.

Diyabete hedeflenen oranlar bu şekildedir. Açlık sınırı 85 ‘in altına düşmemeli  , tokluk sınırı 140 ‘ı geçmemelidir.

Açlık kan şekeri  85 ‘in altına düşerse endojen insülin salgısı kesintiye uğramaktadır ve baskılanmaktadır.

Yine açlık kan şekeri 68 ‘in altına düştüğü zaman insulin karşıtı hormanların salgılanması artmaktadır.

Nedir bu insulin karşıtı hormonlar kortizol, ardinal hormonu gibi çoğaltabiliriz.

Bunlar çoğaldığı zaman kişinin mevcut olabilecek kan basıncını da yükseltmektedir.   Yani hipertansiyona sebep olmaktadırlar.

Açlık kan şekeri 50 ile 57 arasına düştüğü zaman otonomik semptomlar ve sinir sisteminin şekersiz kalmasına neden olur. Bu çok ağır bir tablodur. Baş ağrısı, huzursuzluk ile başlayabilir bu semptomlar. Görme bozukluğu ve komalara götürebilir.

Açlık kan şekeri 27 ‘nin altına düşerse koma meydana gelir komaya gitmek zorunda kalınır.

Şeker hastaları Oruç Tutabilir mi?

Şeker hastaları doktor ve uzmanları en çok bu konuda zorlamaktadır çünkü doktorlar şeker hastalarının oruç tutmasını doğru bulmuyor ve tavsiye etmiyor bu durumda da ibadetinden geri kalmak istemeyen hastalar bazen doktor tavsiyesini gözetmeksizin onay almadan oruç tutuyor.

Normal sağlıklı insanların bile oruç tutarken bazı saatlerde zorlandığını düşündüğümüz zaman şeker hastalarının oruç tutması tehlike arz etmektedir.

Sporla diyabet kontrol altında tutulabilir mi?

Kan şekeriniz 200 ‘ün üstündeyse spor yapmamanız gerekir spor yaptığınız zaman kan şekeri dahada yükselebilir.   Eğer kan şekeriniz 100 ‘ünde altında ise spordan önce Karbonhidrat almanız gerekmektedir. ( Soya Fasulyesi , mercimek, elma, kayısı vs )

Spor yapmadan önce kan şekeri ölçülmeli eğer kan şekeri 200 ‘ün altında ise spor yapılmalı. Bunun haricinde kas geliştirici ağır sporlar yapmamanız gerekmektedir.

Özellikle yüzme ve yürüyüş sporu yapmanız çok faydalı olacaktır. Sporun olumlu etkisi 36 saattir. Sporu yaşam tarzı haline getirmeniz gerekmektedir.  Sürekli ve her gün yapabilirseniz diyabetinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Spor diyabet hastaları için en doğal tedavi yöntemidir. Unutmayın arada sırada değil her gün düzenli spor yapmalısınız. Günde en az 30 dk – 45 dk veya 1 saat boyunca spor yapmalısınız. Spor uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Şeker ölçümünü sağlıklı insanlarda sık sık yapmalı mı?

Ailenizde diyabet hastası olan varsa,  hamilelikte çok kilo almışsanız , bayan olup kilolu bir çocuk  doğurduysanız, bel çevreniz kalınsa, kiloluysanız  risk grubundasınız demektir. Uzman bir hekim tarafından şeker kontrolünden geçilmeniz gerekmektedir.

 KAYNAK  ; n/a

Bu yazı 14051 kere okundu.
 • Site Yorum

7 adet yorum var.

 1. Mustafa Özkan dedi ki:

  gercekten cok zor bir hastalik annemi bu sebepten kaybettim, simdi bu bela benide buldu sekerim 128-200 arasi seyrediyor,ama kendime dikkat edemiyorum, is güc problemler, doktorumda iyi bir tavsiyede bulunmuyor,üc aylik kontrolde 7.4 cikti uzun sekerim. iyi bir uzmanin tavsiyesine ihtiyacim var. beslenme raporu gibi ani inis ve cikislarda ne yapmam lazim, tesekkür ederim herkese gecmis olsun

 2. barış dedi ki:

  sürekli kontrol mü etmemiz gerekiyor?

 3. Tahir Kemal dedi ki:

  Şeker hastalarının oruç tutması gerekmez. Oruç sağlıklı kişiler için gerçekleştirmesi gereken bir farz. Anneannem şeker hastası olduğu halde ve doktor raporu varken oruç tutmaya devam etti, kadın neredeyse canından olacaktı. Diyanet de bas bas anlatıyor. İki gün oruç tutacağım diye kendinizi öldürmeyin. Bu sevap değil, asıl sağlığını tehlikeye atarak sana emanet edilen bir şeye hıyanet etmek.

 4. Murat Dinç dedi ki:

  Bu yazıyı okuduktan sonra şeker oranının kaç olduğunu merak ettim, evde elektronik şeker ölçüm aleti var yarın neredeyse bulup bir ölçeyim, sıkıntı yok ancak merak ettim 85-100 arasıdır ama 96-97 gibi bir şey çıkar herhalde.

 5. Cüneyt Emre Topal dedi ki:

  Gerçekten zor bir hastalık. Bilgilendirme için çok teşşekür ederiz.

 6. mustafa dedi ki:

  Şeker hastası arkadaşım vardı sürekli iğne kullanmak zorunda kalıyordu gerçekten zor bir durum ve tehlikeli sıkı kontrol yapmaları gerekiyor.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM