Disk Kayması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Disk kayması omurlar arasında bulunan kauçuksu olan maddeyi yakından ilgilendiren bir olaydır. Kişilerde gözlemlenen ağrılar, güçsüz hissetme durumları, vücudun belirli bölgelerinde oluşan uyuşukluklar bu diskin kayması manasına gelebilir. Bu disk kayması kimi insanı hiç olumsuz yönde etkilemezken hatta hiçbir belirti vermezken bazı insanlarda ise büyük sorunlara yol açarak ameliyata mecbur bırakabilir.

 

Disk Kayması Durumunda Farklı Tedavi Yöntemleri

Genellikle kişilerde yaşanan disk kayması kendi kendine iyileşebilir. Disk kayması sonucunda insanları olumsuz etkileyecek ağrıları en aza indirmek için başın altına koyulabilecek yastıklar ve bu konumda dizleri de yükseltmek son derece kişiyi rahat hissettirecek ve ağrılarını dindirecektir. Belirli egzersizler ve ufak yürüyüşlerde önerilmektedir. Ağrıların dayanılmaz olduğu durumlarda güçlü ağrı kesiciler alarak aynı pozisyonlarda kalmadan kişinin kendine uygun pozisyonu belirleyerek dinlenmesi tavsiye edilir.

Ameliyatla tedavi edilecekse kişi, bu durumlar genellikle diskin zarar görmesi sonucunda oluşur veya sinire çok baskı kurması sebebiyle acil müdahalede bulunulması gerekebilir. Önce bir MR çekimi yapılır ve açık diskektomi (normal ameliyat/standart), mikro diskektomi (mikroskop kullanılan), perkütan diskektomi (laparoskopik ameliyat) olmak üzere üç ameliyat çeşidinde karar verilir ve ameliyat gerçekleşir. Kişinin ameliyatlık durumu yok ise fizyoterapi görmesi fayda sağlar. Ameliyatlarda özellikle disk kayması ameliyatında lazerde kullanılabilmektedir.

Bu yazı 1696 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM