Diş Hekimi Korkusunu Yenmek İçin Öneriler

Paylaş
 

Diş hekimi randevusu almayı düşünen toplumun bir kesimi hala değişen diş hekimliği uygulamalarından çokta fazla haberdar değil. Anketler üç hastadan birinde orta düzeyde diş hekimi kaygısı ve yaklaşık sekizde birinde aşırı diş hekimi korkusu yaşadığını tespit etti. İngiliz Diş Sağlığı Vakfı, 2000’den fazla insana diş hekimi hakkındaki ilk çocukluk anılarını sordu ve, ‘acı’ ‘ilaç kokusu ve yüzünüzdeki maske’ gibi en çok tekrarlanan yanıtlarla rahatsızlıklarını dile getirdi.. Aslında, on cevabın sekizinden fazlası ağrı, korku, enjeksiyon, gaz ve oyma üzerinde yoğunlaştı.

Tedaviler artık neredeyse tamamen ağrısız olabilir. Wand, iğne fobisi olan herkes için yeni bir teknoloji örneğidir. Bir iğne gibi görünmediği ve hissettirmediği için bu şekilde fobisi olanlar için iyi bir alternatif olarak önümüze çıkıyor.

Pek çok hekim sedasyon ve rahatlama gibi teknikler sunarak hastalarının kaygısını azaltabiliyor. Ayrıca önceden müzik dinleyebilir ya da bir arkadaşınızı yanınıza alabilirsiniz.

Modern diş kliniklerinde bekleme odasında çiçekler, duvarlarda sanat eserleri, hoş bir resepsiyon alanı ve nazik personel ile daha dostane ortamlardır.

Diş hekimi korkunu yenmek

Gaz kullanımı diş sağlığındaki ilerlemelerle aynı zamana denk düşecek şekilde azaltıldı. Diş hekimleri artık genel anestetik yöntemleri daha az kullanıyorlar. İlk randevuyu almak bu korkuya sahip bireyler için büyük bir adım. Düzenli randevular, sorunları tanımlamak ve tedavi etmek için daha fazla yardımcı olacaktır.

Kimse diş hekimine gitmeyi sevmez. Fakat bazı insanlar için sorunlar derinleşir ve bir fobi oluşturur. Diş fobisinin sebepleri çok çeşitlilik gösterebilir.

Diş korkusu strese neden olabilir ve bakımdan kaçınılmasına rağmen, aynı zamanda daha geniş kapsamlı sonuçlara da neden olabilir. Bazıları için tüm kimliğini ve benlik değerini etkileyebilir. İlk olarak, yalnız olmadığınızı bilmeniz önemlidir. Diş hekiminden korkan birçok insan vardır. Bu korkuyu aşmak için yardımın mevcut olduğunu anlamak da önemlidir. Aslında, diş prosedürleri hakkında aşırı korku duyan kişilerin bile korkularını atlatabildiklerini ve sakin ve güvenli hissettikleri bir şekilde dental tedavilerini yaptırabildiklerini göstermiştir.

Kaynak: www.dishastanesi.co diş hastanesi sitesinden faydalanılmıştır.

Bu yazı 1589 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM