Depresyona Bitkisel Çözüm

Paylaş
 

Çağın en büyük rahatsızlıklarından biri de depresyondur. Günümüzde yaşam şartları oldukça zorlayıcı olduğundan görülme sıklığı da artmaktadır. Depresyon aslında tüm vücudu etkilemektedir. Depresyona bitkisel çözüm ile birlikte hekimler tarafından ilaç tedavisi ve terapi seansları da sıklıkla uygulanmaktadır.

Depresyonun başlıca belirtileri arasında aşırı uyku, yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik, stres yer almaktadır. Bu nedenlere bağlı mutsuzluk oluşur ve sonrasında da depresyona dönüşebilir. Depresyon tedavisinin başlangıcında terapi yöntemleri yer alır. Bu yöntem etki göstermez ise anti depresanlar kullanılır. İlaçların en önemli yan etkisi ise, bağımlılık yaratmasıdır.

Depresyona bitkisel çözüm son dönemde oldukça yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemler, uyku düzensizliğini azalttığı gibi, depresyon nedeni ile oluşan asabiliğin de yatışmasına yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi olan bitkilerin başında papatya, melisa, kekik, ada çayı, rezene yer almaktadır. İstenilen bitkinin bir bardak sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı atılarak demlenmesi yeterlidir. Gün içerisinde en fazla 2 defa tüketilmesi önerilmektedir. Uzun süredir devam eden depresyonlarda bu bitkiler hemen etki yaratmayabilir. Bu bitkilerin dışında bazı besinlerin de mutluluk hormonunu arttırdığı kanıtlanmıştır. Özellikle çikolata oldukça etkilidir.

Depresyona bitkisel yöntemler etkilidir ancak kesin çözüm değildir. Uzun soluklu depresyon vakalarının kesinlikle psikiyatri uzmanları tarafından tedavi edilmeleri şarttır. Bu dönemde kullanılan ilaçlarla birlikte çaylarında uzmana danışılarak kullanılması da önemlidir. Kısa zamanlı depresyon vakalarında ise yan etki oluşturmadığı sürece bu tür bitkisel yöntemler kullanılabilir.

Bu yazı 2655 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM