Çoklu Kişilik Bozukluğu

Paylaş
 

Dissosiyatif kimlik bozukluğu olarak tıbbi şekilde tanımlanan çoklu kişilik bozukluğu, en az iki ve daha fazla sayıda farklı kişilikleri ve kimlikleri barındıran psikolojik bir hastalıktır.

Genelde çocukluk döneminde yaşanan cinsel tacizlerin sonucu olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın hastanın bilincinin yeni oluştuğu veya oluşmak üzere olduğu dönemlerin zihinsel ve duygusal baskı şeklinde olmasını tanımlar. Çoklu kişilik bozukluğu hastanın kendisine zarar verme amaçlı davranışlara eğilimli olmalarının yanı sıra hastalığı tetikleyen bazı unsurların başında stresli bir yaşam ve bellek sorunları gelmektedir.

Çoklu Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Genellikle hastadan hastaya farklılık gösterebilen çoklu kişilik bozukluğu belirtileri öncelikle kişiliğin kaybedilmesi, kimlik karmaşası ve amnezi gibi durumlardır. Ayrıca hastalığın olası diğer belirtilerinde öncelikle depresyon, kaygı sorunu, panik atak, sürekli değişkenlik gösteren yeme alışkanlıkları, öfkeli bir ruh hali ile birlikte cinsel sorunlar, madde bağımlılığı ve kontrol dışı ani öfke patlamaları yer alır.

Hastalar, tanık olduğu olaylara karşı bu olayların gerçek olmadığı düşüncesine  kapılarak dış çevreyi gerçek dışı olarak nitelendirirler. Hatta ileri dönemlerde yakınlarını tanımakta dahi zorlanabilirler.

Çoklu Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

Hastalığın evresine göre tedavisi farklılıklar göstermekle birlikte, genellikle birkaç aydan birkaç yılı kapsayacak kadar faklı süreçlerde psikoterapi, ilaç ve hipnoz tedavileri uygulanmaktadır. Psikoterapi tedavisinde kişinin hastalığına neden olan sorunlar tespit edilerek uygun bir terapi süreci uygulanır. Hastalık sürecinde hastalığın boyutuna bağlı şekilde doktor tarafından sakinleştirici ve antidepresan bir ilaç tedavisi uygulanır. Ayrıca psikoterapi ve ilaç tedavisine ek olarak hastanın bilinçaltı düşüncelerini ortaya çıkarmak için ek bir tedavi yöntemi olarak hipnoz da tercih edilmektedir.

Bu yazı 542 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM