Çocuklarda Şeker Hastalığı Mutlaka Okuyun

Paylaş
 

Çocuklarda Şeker Hastalığı

Ne yazık ki  ülkemizde okul çağında ki 15.000 çocukta şeker hastalığı yani diyabet hastalığı vardır. Bu sayı hiçte az değil öyle değil mi?

Belki diyabeti hiç duymamışsınızdır ama şeker hastalığını biliyorsunuzdur. Diyabet hastalığı şeker hastalığı olarak bilinir ama çocuklar kendilerine şeker hastası denilmesini hiç sevmiyor bunu da biliyor muydunuz ?

Çünkü kendilerine diyabetli denilmesini tercih ediyorlar. Keşke tercih etmek zorunda kaldıkları daha güzel ve masum şeyler olsaydı değil mi?

Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalık daha çok yetişkin hastalığı olarak bilinmektedir. Oysa şeker hastalığı küçük yaşlardan itibaren çocuklarda da görünebileceğini bilmeniz gerekir.

İnsulin nedir neye yarar ?

Bir çocuk diyabet hastası olduğunda karnının sol tarafında yaprağa benzeyen ve insulin hormonu salgılayan pankreas bezi bozulur.

Dolayısıyla insulin hormonu salgılanamaz hale gelir.

Her canlı insan her gün bir çok besin maddesi yemektedir. Kimileri protein kimileri yağ kimileri ise karbonhidrat adı verilen besinlerle beslenmektedir.  Şekerli besinler yani karbonhidratlı besinler vücudumuzun enerji kaynağıdır.

Aldığınız besinlerden veya karaciğerden kana geçen şeker damarlarınızla hücrelerinizin kapısına kadar dayanır. İşte tam bu noktada insulin hormonu denilen bir hormona ihtiyaç vardır.

Hücrelerin üzerindeki kapılar insulin hormonu sayesinde açılır. Bu sayede şeker dokularımızda enerjiye dönüşür.

Çocuklarda Diyabet Hastalığı

Diyabetli çocuklarda ise pankreasın (pankreas bezi) insulin sağlayan kısmı bozulur ve kan şekeri artık otomatik olarak ayarlanamaz.

Bu durumda bir taraftan hücrelere giremeyen şeker damarlarda birikir ve kan şekeri yükselirken diğer taraftan enerjisiz kalan hücreler çaresizlikten vücuttaki yağları enerji olarak kullanır ve bu durumda da çocuklar zayıflar.

Çocuklar diyabet olduğunda doktorlar tarafından bir süre hastaneye yatırılarak tedavi altına alınırlar. Bu durumda doktorların amacı çalışmayan pankreasın görevini çocuklara öğretmek ve kan şekeri düzenini çocuklarının kendilerinin sağlamasına çalışmaktır.

Bunun için önce doktorlar çocuklara insulin yapmayı öğretir.

Çünkü insulin diyabetli çocuklar için hayat demektir. Diyabetli çocuklara her gün 4 defa iğne ile insulin vermek gerekir. Bunun dışında sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, diyabetle arkadaş olmak yani çocukların diyabetle barışık bir şekilde yaşam sürmesi sağlamak  aileler için önemlidir.

Çocuklarda diyabet hastalığı belirtileri

Aşırı zayıflama

Sık sık idrara çıkma

Sık sık su içme

Yüz hatlarında sararma

Sürekli halsizlik kendini iyi hissetmeme

Sık sık uyku gelmesi

Bayılma ve bayılma hisleri

Sık sık ağız kuruması

Çocuklar insulin iğnelerini okul zamanında nerde nasıl yapıyorlar ?

Diyabetli çocuklar  hastalıklarının ilk zamanlarında okuldayken sık sık sorunlarla karşılaşmaktadır.  Mesela insuliin iğnelerini nerede yapacakları gibi bir çeşit hastalıkları ile sıkıntılar yaşayabilirler.

Ülkemizde çoğu hatta hemen hemen hepsinde revir ve hemşire yada sağlık görevlisi olmadığını bildiğimize göre bu çocuklar okulda ne yapacak ?

Bu sorunun cevabı diyabetli çocukların kendi insulin iğneleri yapması için en uygun yer kendi sınıflarıdır. Bunu doktorlar değil diyabetli çocuklar kendileri belirtiyor.

Çünkü diyabetli çocuklar için bu durum saklanacak bir şey değildir.!

Öğretmenler ve diyabetli çocukların arkadaşlarına da büyük iş düşüyor onlarda arkadaşlarının hastalıklarını iyi tanıyıp ona göre arkadaşlarına ve öğrencisine  yardımcı olmaları gerecektir.

Diyabetli çocuk yazı yazarken elleri titriyorsa bu o çocuğun kan şekeri düşüyor olması anlamına gelebilir arkadaşları veya öğretmen bu durumu fark ettiğinde gerekli yardımı yapmalılar.

Yada diyabetli çocuk çok halsizdir konuşamıyordur hemen müdahale etmeleri gerekir öğretmen ve arkadaşlarının.

çocuklarda diyabet

Diyabetli Çocuklar Ne İstiyor ?

Tabi ki hastalıklarının geçmesini isterler hepimiz istemez miyiz ?

Bunun haricinde diyabetli çocukların istekleri ;

Öğretmen ve arkadaşlarının hastalıkları hakkında bilinçli ve tecrübeli olmasını

Diyabet kamplarının sayısının arttırılmasını

Toplumdan dışlanmamak!

Onlara bir şey olacakmış gibi korkarak davranmayın!

Tüm okul ve yurtlarda revir ve sağlık görevlilerinin bulunması

Okul ve yurtlarda kütüphanelerde diyabet ile ilgili kitapların bulunması

****

Bu yazımızda bu kadar devamı gelecek takipte kalın.

Unutmayın yetişkinler içinde çocuklar içinde diyabet hastalığınız değil arkadaşınız olsun!

Sağlıklı Kalın

Kaynak ; n/a

Bu yazı 3891 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Haluk dedi ki:

    yakınımın cocugundada seker hastalıgı teshısı konuldu basta ınanamadık ama gercekten ole bir durum varmıs artık dikkat etmek lazım herseye yedıklerımıze ıctıklerımıze saglıgımıza iyice dikkat etmemez gerekecek

  2. Alihan dedi ki:

    Çok kötü bir hastalık ya Allah kimseye vermesin zaten çok ağır hele birde çocuklar söz konusu oldumu içim acıdı resmen.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM