Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yöntemleri

Paylaş
 

En önemli sağlık problemlerinin başında gelen obezite çocuklar için de tehdit oluşturmaktadır. Sağlık sorunlarının yanında çocuklarda obeziteyle birlikte psikolojik ve sosyal konularda yara alarak büyümelerine neden olur. Kilosuyla dalga geçilen bir çocuk olmanın, öz güven problemine de yol açtığı unutulmamalıdır. Obezite nasıl önlenir? İşte tavsiyeler;

Çocuğunuzun yeterli uyuduğundan emin olun
Yapılan çalışmalar önerilen uyku saatlerinden daha az uyuyan çocukların kilolu veya obezite olma riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Okula giden çocuklarda önerilen uyku saati genelde 10 iken, daha küçük çocukların ise 12 saat uyumaları önerilmektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığını öğretin
Dengeli bir diyet çocuklarınızın yeterli büyüme ve gelişmesinin sağlanması için çok önemlidir. Meyve, sebze, tahıllar, yağsız protein kaynakları ve süt ürünleri her gün çocuğunuzun alması gereken besin gruplarıdır. Yağ ve şeker içeriği yüksek olan yani yüksek kalorili gıdalarda limitler koymalısınız. Porsiyon kontrolü obezite riskinin azalması açısından da oldukça önemlidir.

Fiziksel Olarak Aktif Olmalı
Bisiklet,yürüyüş,oyun vb. aktivitelerle çocuğunuzun her gün birkaç saat hareket etmesini sağlayın. Ayrıca çocuklarınızı keyifli ve öğretici aktiviteler olan dans kursları, spor okulları ya da dövüş sanatları kurslarına yazdırabilirsiniz.

Televizyon ve Bilgisayar Kısıtlaması Yapın
Çocuklar bir günde en az 2 saat televizyon, bilgisayar ya da oyun konsolları karşısında hareketsiz kalmaktadır.Bunun en önemli yansıması ise uzun vadede vücuda yerleşen kilolardır. Bunu mümkün olduğunda da sınırlanması önemlidir. Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklar için de ailelerin televizyon izletmemesi önerilmektedir.

Bu yazı 403 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM