Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Paylaş
 

İdrar yolu enfeksiyonu bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Özellikle 5 yaşından sonraki çocuklarda idrar yolunda enfeksiyon gözlenmektedir. Kız çocukları erkek çocuklarına nazaran daha fazla idrar yolu enfeksiyonu yaşamaktadır. Çünkü kız çocuklarının anatomik yapısından dolayı bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolay ve hızlıdır.

 

 

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

İdrar yolunda enfeksiyon birçok nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Çocukta idrar yolunda reflü ve taş varsa bu bozukluklar enfeksiyonun oluşmasına etkendir. Diğer etken ise genital gölgedeki hijyen temizliğinin yapılmamasından kaynaklıdır. Aile çocuğa tuvalete girmeden önce ve sonra ellerin yıkanması gerektiği önemli bir konu olduğu anlatılmalıdır. Tuvalet kâğıdı kullanılmasını ve tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru yapılmasının eğitimi vermelidir. Çocuklar duş yaparken, duşu ayakta alması bölgenin temizlenmesinde çok büyük etkendir. Genital bölge yıkanırken sabunla veya şampuanla yıkanmamalıdır. Temizlik iyi yapılmadığı takdirde bakteriler çoğalır ve idrar yoluna ilerler. Erkek çocukların sünnetsiz oluşu ise bakterilerin çoğalmasını sağlar. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunda vücut ağırlığı, enfeksiyon oluşumunda farklı bir etkendir. Çocuğa çok dar giysiler giydirilmemeli, pamuklu ürünler tercih edilmeli ve sık sık iç çamaşırı değiştirilmelidir. Ebeveynler çocuğu doğru takip etmelidir. Çocukta karın ve sırt bölgesinde ağrı, idrar yaparken acıma hissi, sürekli idrar yapma, kusma ve kabızlık, iştahsızlık varsa idrar yolu enfeksiyonun belirtileridir.

Çocuklarda idrar tutma ve idrarı yetiştirememe enfeksiyona neden olur. Çocuğun böbrekleri iltihaplanmışsa ateş ve titreme görülür. Çocukta rahatsızlıkları gözlemlediğinizde doktora başvurmalısınız. Gerekli tetkikleri yaparak sorunu araştırmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için doktorun önermiş olduğu antibiyotik ilaçlar kullanılarak bu problem giderilmiş olur. Eğer çocuk fark edilip tedaviye başlanmazsa ileriki dönemlerde çok ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olacaktır.

Bu yazı 1383 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM