Çocuklarda Göz Tembelliği Nedir?

Paylaş
 

Ambliyopi şeklinde tıp terminolojisinde yer bulan göz tembelliği, görmede tek veya iki taraflı sorunu tanımlayan bir durumdur. Göz tembelliğinde genelde gözlerde kayma yaşanmaz. Çocuklarda göz tembelliği sorunu da farklı şekillerde görülmektedir. Her 100 çocuktan 6-7 tanesinde görülen göz tembelliği erken teşhis ve tedavi ile kolaylıkla aşılmaktadır. Ancak okul ve arkadaşlık ilişkilerinde çocuğu psikososyal açıdan etkileyen bu sağlık sorununda tedavi ve tanı teknikleri önemlidir.

Belirtileri 

Çocuklarda göz tembelliği sorununun teşhisi için çocukta hiç sorun olmasa dahi 6 aylıktan başlayarak rutin şekilde göz muayenesi gereklidir. Şaşılık sorunu, cisimlere yaklaşarak veya yan bakma, gözleri sürekli ovuşturma, bir gözü hafif kısma ve genetik faktörler belirtileri arasındadır.

Tedavisi 

Çocuklarda göz tembelliği tedavisinde gözün daha fazla çalıştırılarak beyin ile olan sinirsel bağlantılarının desteklenmesi amaçlanmaktadır. Çocuğa yapılan detaylı göz muayenesinde gözlük ihtiyacı varsa verilirken diğer adımda ise sağlam olan göz belirli süreler ile kapatılarak tembel göz desteklenerek çalışması sağlanır.  Ayrıca göz bebeği için damla tedavisi uygulanırken bazı çocuklarda bu tedavi süreci 15 yaşa kadar devam eden bir süreci kapsamaktadır. Aileye ve çocuğa büyük görev düşerken sabırlı olmak ve tedavi için rutin kontrolleri aksatmamak gereklidir.

Bu yazı 1020 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM