Çocuklarda Görülen Gece İşemeleri

Paylaş
 

Gece işemeleri dünyada olduğun kadar ülkemizde de sıklıkla görülen bir sorundur. Çocuklarda gece işemeleri 5 yaşının geçmiş çocuklarda geceleri nedensiz yere altına kaçırma olarak tarif edilmektedir. Normal çocuklarda ara sıra özellikle çok sıvı tüketildiği günler gece altına kaçırma olarak görülebilmektedir. Bunun bir gece işemesi olup olamadığını anlamak için hangi sıklıkla ortaya çıktığına bakmak gerekir. Eğer bu durum haftada 2 kereden fazla oluyorsa o zaman burada bir gece işemesinden söz edebiliriz.

Çocuklardaki gece işemeleri sadece gece rastlanılan bir durum değildir. Bazı vakalarda gündüz de bu tür altına kaçırma vakalarına rastlanılmaktadır.

Gece İşemelerinin Nedenleri

Gece işemelerinin pek çok nedeni olabilir. Bu etkenlerin başında genetik faktörler gelmektedir. Gece işemelerinden muzdarip çocukların aile bireylerinde de küçükken bu durumun görülme oranı % 75’ tir. Bunun yanında bu çocuklarda birtakım mesane kapasite problemleri olduğu ve gece idrarın azalmasını sağlayan hormonun bu çocuklarda az çalıştığını gösteren araştırma sonuçları da vardır.

Gece işemelerinin psikolojik sebepleri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu tür çocuklarda okula başlama, taşınma, boşanmalar vb. zorlu ve stresli olaylardan sonra gece işemelerinin arttığı görülmektedir.

Gece İşemelerinin Tedavisi

Bu hastalık zamanla kendin kendine geçen bir hastalıktır. Ancak gece altına kaçıran çocuklar bu durumun vermiş olduğu utanma hissi ile depresyon ve içine kapanma belirtileri göstermekte olduğu için anne ve babaların uzman bir hekimden yardım almaları bu evrede önemlidir. Uzman hekim tedaviye başlamadan önce çocuğu detaylı bir fiziksel muayeneden geçirmeli ve problemin altında psikolojik nedenlerin haricinde başka bir takım fizyolojik nedenlerin olup olmadığını araştırmalıdır. Eğer yapılan bu tetkiklerden sonra idrar kaçırma sebepleri fiziksel değil ise uykudan önce daha az sıvı tüketimi, uyku esnasında çocuğun kaldırılarak tuvalete götürülmesi gibi yöntemlerle tedaviye başlanır. Yalnızca tedavinin başlangıcında kullanılan bu yöntemlerle iyileşen çocuklar bulunmaktadır. Eğer bu tekniklerden fayda sağlanamazsa ilaç tedavilerine başlanır. İlaç tedavileri çoğu zaman çocuk psikologları ile beraber yürütülür.

Bu yazı 1921 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM