Çocuklarda Ateş Düşürme Yöntemleri

Paylaş
 

Çocuklarda ateş yükselmesi sık yaşanır. Ailenin tedirgin olacağı bir durumdur. Anne babaya çocuğu her zamankinden daha sıcak geliyorsa ateşin ölçülmesi gereklidir. Ateş ağız, genital ve koltuk altı bölgelerinden ölçülmektedir. Çocukların vücut ısısı 36.5- 37.0ºC ise endişelenecek durum yoktur. Ancak 38.0 ºC nin üzerinde ise kontrol altına alınmalıdır.

Çocuk yeni doğan ise zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Eğer çocuk büyük ise öncelikle çocuğun giysilerini üzerinden çıkarın. Çocuk titremeye başladıysa normal bir durumdur. İnce bir çarşafla çocuğunuzun üzerini örtmenizde sakınca yoktur. Ardından çocuğunuzun ateşini tekrar ölçün. Ateş düşmemiş ise hemen ılık su ile duş aldırın. Çocuğunuzu 15-20 dakika suyun içerisinde oturtunuz. Kesinle başından aşağı su dökmeyiniz. Ve çocuğunuzun başı arkaya doğru düşmemesine dikkat edin. Çocuk ılık su içerisinde otururken havlu yardımıyla üzerinden gezdirin. Sürenin sonunda çocuğu duştan çıkarttığınızda havluyu ılık suda ıslatın ve çocuğunuzu havluya sarın. Her bölgenin ıslanmasını sağlayın. Daha sonra çocuğunuzun ateşini ölçün. Ateşte düşme var ise yaptığınız işlem başarılı olmuştur. Çocuğunuz ateşini normale düşürmek için ilaç tedavisiyle de ısıyı dengeleyebilirsiniz. Ateş düşürücü madde olan ilaçları tercih etmelisiniz. 4 saat ile 6 saat arasında ilacı kullanmanız doğru olacaktır.

Ateşin oluşmasının nedeninden biri vücuttaki enfeksiyonun artmış olduğuna işarettir. Vücut enfeksiyonla savaş halindedir.Ancak ateşin nedeni her zaman enfeksiyon değildir. Çocuğun çok sıcak ortamda bulunması ve çok kalın giysiler giydirilmesi vücut ısısının değişmesine etkendir. Çocuğunuz vücut ısısındaki artışı gözlemlediğinizde; eğer çocuk 3 aydan küçük ise hemen doktora başvurmalısınız. 3 aydan büyük ise doktora gitmeden doğru önlemleri alarak ateşi düşürmeniz mümkündür. Önlemleri doğru aldığınızdan emin olduğunuz halde ateş düşürülmemişse zaman kaybetmeden hastaneye giderek doktordan yardım almalısınız.

Bu yazı 1576 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM