Cinsel İsteksizlik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Cinsel İsteksizlik

Son dönemlerde kadınlarda yaygın olarak rastlanan bir rahatsızlık olan cinsel istekte azalma, psikolojik etmenlere bağlı olabildiği gibi fizyolojik etmenlere bağlı olarakta gelişebilir. Cinsel istek, her iki hem erkek hem kadın için cinsel ilişki için duyulan arzu olarak tanımlanabilir. Cinsel arzu 5 duyu organı tarafından alınan algılar neticesinde uyarılabilir.

Kadınlarda cinsel isteğin azalmasının nedenleri;

1- Partneriyle olan uyumu
2- Partnerinden gelen talepler
3- Daha önce yaşadığı cinsel ilişkiler
4- Daha önce yaşadığı psikolojik sorunlar
5- Kendine güven eksikliği
6- Karşı cinse ilgi duymama
7- Hormonal dengesizlik
8- Partneriyle cinsel dışındaki ikili ve toplumsal ilişkileri
9- Yaşlanma
10- Menapoz
11- Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı
12- Parkinson gii Nörolojik hastalıklar
13- Özellikle bayanlarda rahmin yada memenin alınması
14- Mevcut psikolojik sorunları
15- Beden şeklini beğenmeme
16- Cinsel travmalar (tecavüz, taciz vb.)
17- Partnerlerin cinsel bilgi eksikliği

ana başlıklarında sıralanabilir.

Cinsel isteksizlik dönemsel olarak görülebileceği gibi, uzman yardımı alınmaması nedeniyle ömür boyunca yaşanabilecek bir sorundur.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizliğin tedavisinde ilk olarak psikolojik bir muayenenin yapılması önemlidir. Psikolojik herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Jinekoloji polikliniğine başvurulmalı, cinsel isteksizliğe neden olabilecek rahatsızlıklar açısından ayrıntılı bir taramaya yapılmalı, bu tarama sonucunda çıkan disparüni (cinsel ilişki sırasında ağrı), vajinit (vajinanın iltihabı) vb. rahatsızlıklar için tedavi düzenlenmeli ve tedavi sonucunda tedavinin işlevselliğinin anlaşılabilmesi maksadıyla yeniden kontrol edilmelidir. Ayrıca partnerlere cinsel ilişki konusunda görsel eğitim verilmesi, kadınlar için cinsel bölgelerinde bulunan kasların kontrolü ve duyarlı bölgeler üzerine egzersiz yapılması cinsel isteksizliğin giderilmesi açısından önemlidir.

Bu yazı 2526 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM