Burun Yanması Nedenleri Nelerdir?

Paylaş
 

Burun içi yanma hissi çoğunlukla alerjilerden dolayı oluşur. Polenler yada evdeki tozlar alerjiktir. Buna alerjik rinit denilmektedir. Bu hastalığı taşıyan insanların burnunda tahriş meydana gelir. Alerjik rinit belirtileri ise hapşırma, burunda kaşıntı ve göz sulanmasıdır. Bir diğer burun yanması nedeni ise kuru havadır. Sağlıklı burun nemli kalmak ister. Burnun içinde oluşan mukus nem ister. Kuru hava sayesinde mukus yetersiz kalır ve solunan hava burnu tahriş eder. Bu da burunda yanma hissini oluşturur. Hava kirliliği ve sigara dumanı gibi havalar solunduğunda yanma oluşur. Havadaki kokuların yanında bazı kokularda tahrişe neden olmaktadır. Bunlardan bazıları parfüm, deterjan ve kimyasallardır.

Burun Yanmasının Tedavisi

Burun yanması nedene bağlı tedavi edilmektedir. Burun yanmasına neden olan maddelerden uzak durmak tedavi başlangıcı olabilir. Alerjilerden yanan burun için antihistamin damlalar kullanılır. Burnu nemli tutmakta burun yanması tedavisi için önemli bir adımdır. Bulunan ortamı havalandırmak yada burun nemlendirici damlalar size yardım edecektir.

Burun Yanması Nasıl Geçer?

Burun yanmasına neden olan etkenlerin yok edilmesiyle şikayet ortadan kalkar. Burun yanmasına neden olan alerjiler için doktora başvurularak şikayetten kurtulunabilir. Burun yanmasına neden olan maddenin tespitide önemlidir. Daha sonra yapılan tespit ile alerji nedeni ortadan kaldırılır. Burun yanması için kullanılan spreyler ve ağızdan alınan ilaçlar sayesinde burunda kaşıntı ve yanma tedavi edilir. Ayrıca burun içinin soğuk suyla yıkanması yanmayı engelleyecektir. Burunda ki yanma sivilceye bağlı ya da kıl kökünde oluşan enfeksiyona bağlı damla ve spreyler tedavi için kullanılabilir.

Bu yazı 1104 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM