Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler

Paylaş
 

Burun tıkanıklığı, özellikle de kış aylarında sık yaşanan sağlık problemleri arasındadır. Burun tıkanıklığı, rahat nefes alamama , uykusuzluk ve hatta yemekten keyif alamama gibi kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyen bir hal alabilmektedir.
Yaşanan burun tıkanıklığının pek çok sebebi olabilir. Soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi hastalıklar burun tıkanıklığına sebep olabilirler. Tüm bunların yanında fiziksel farklılıklar da burun tıkanıklığına yol açabilmektedir. Burun tıkanıklığını bir an önce geçirebilecek, evde rahatça uygulanabilen yöntemler vardır.

Tuzlu Su Karışımı

Halk arasında burun tıkanıklığı için bilinen en yaygın ve etkili yöntemlerin başında gelmektedir. 1 litre kaynatılan suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ve kaya tuzu eklenir. Tuzlar iyice eridikten sonra soğuması beklenir. Bir damlalık yardımı ile buruna damlatılarak uygulanır.

Buhar Banyosu

Kaynatılan 1 litre su içerisine bolca kurutulmuş papatya eklenir. Bu karışıma bir tutam da nane eklenebilir. Karışımın içinde bulunduğu kabın kapağı kapatılarak 5 dakika demlenmesi beklenir. Karışımdan çıkan buharın 5 dakika kadar solunması, burun tıkanıklığının kısa sürede açılmasını sağlayacaktır.

Taze Fesleğen

Burun tıkanıklığının sebebi soğuk algınlığı ise akşam yatmadan hemen önce tüketilen fesleğen, burun tıkanıklığında azalma sağlayabilmektedir.

Nane Yağı

Nane yağı, anti-enflamatuar özelliği sayesinde, mukus oluşumunu önleme açısından oldukça etkili bir iyileştiricidir. Burun çevresine sürülen bir miktar nane yağı kısa sürede rahat nefes almayı sağlayacaktır.

Bu yazı 1203 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM