Burun Dolgusu

burun dolgusu
Paylaş
 

Burnun şeklini cerrahi işlemsiz daha estetik hale getirmeyi sağlayan bir dolgu uygulamasıdır. Burun dolgusu ile burun ucu kaldırılabilir ve burun kemerindeki eğrilikler düzeltilebilir. Dolgu uygulaması ardından hemen günlük hayata dönmek mümkündür. Burun kısmına yapılan dolgu ile birçok farklı estetik sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sorunlar:

 • Burun ucu düşüklüğü
 • Burun kemerinde tümsek veya çökme
 • Burun kökü çökme
 • Burun kemerinde asimetri
 • Geniş burun kemeri
 • Burun ucunda gamze
 • Nazal valf yetmezliği, gibirahatsızlıklar ya da istenmeyen problemler düzeltilmektedir.

Ayrıca burun dolgusu ile burun kemerindeki eğrilikler düzeltilmekte, burun ucu kaldırılabilmekte, burun bölgesindeki eşitsizlikler düzeltilebilmekte, burun ve alın arasındaki açı uygun şekle getirilebilmektedir. Burun bölgenize yaptırabileceğiniz dolgu işlemleri için birkaç farklı dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Bu malzemeler arasında ise en çok hyalüronik asit içeren dolgu malzemeleri kullanılır. Bu madde bedenimizde doğal olarak bulunmaktadır. Hyalüronik madde içeren dolgular laboratuar ortamında hazırlanan steril bir sıvıdır bu yüzden enfeksiyon riski taşımamaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanmaktadır?

Burun dolgusu işlemi öncesinde, ilk olarak anestezik etkisi bulunankrem sürülmekte veya lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında uygulama yapılacak olan alan antiseptik solüsyonla temizlenir. Ardından sivri uçlu veya kapalı uçlu yani sivri olmayan iğnelerle kanüllere burun ucunda veya burun kemerindeki cilt altına dolgu enjektesi yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda burun ucu kaldırılır ve burun kemerindeki eğrilikler düzeltilir. Acısız ve ağrısız olan bu işlemde, bunun sebebi uygulama öncesi dolgu yapılacak olan bölgeye krem ile lokal anestezi yapılmasıdır. Ayrıca kullanılan dolguların içinde anestezik madde bulunduğundan dolgu uygulaması acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleşir.

Burna yapılan dolgudanyaklaşık 15 dakika süren bir işlem olduğu için uygulama ardından hemen günlük hayatınızın rutinine geri dönebilmektesiniz. Burun bölgesine yapılan dolgu işleminin kalıcılığı , kullanılan maddelerin özelliklerine ve bireyin biyolojik yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sıklıkla hyalüronik asit içeriğine sahip olan dolguların ömrü 6 ila 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre sonunda yapılan dolgunun etkisi azalır fakat aynı dolgu işlemi tekrar uygulanarak kalıcılığının süresi uzatılmaktadır.

Botoks

Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklarda uygulanan botoks, en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Yaşlanma, çevresel veya genetik etkiler sonucunda ortaya çıkan kırışıklıklar, en fazla yüz bölgesinde olmakla birlikte dekolte ve boyunda da meydana gelebilmektedir. Daha yaşlı görünmenize sebep olan bu kırışıklıklar, ciltte bulunan elastik dokunun gevşemesi ve kollajenüretiminin azalması nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle Hollywood yıldızları tarafından tercih edilen bu estetik uygulama, uygun fiyatı ile ülkemizde de pek çok kişi tarafından yaptırılabilmektedir.

Cerrahi operasyondan ve anesteziden korkan kişiler tarafından tercih edilen botox, sadece kırışıklık değil, daha birçok farklı sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. ClostridiumBotulinum adlı bir bakteriden elde edilen botoks, insan dokusunda gerginlik ve sıkılaşma meydana getirmektedir. Daha sıkı bir cilde sahip olmak ve daha güzel görünmek amacıyla yaptırabileceğiniz bu işlemi, erkek veya kadın fark etmeksizin pek çok kişi tercih etmektedir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan bu estetik uygulama, 18 yaş üzeri erkek veya kadınlara uygulanabilmektedir. Bu işlem öncesinde genel bir muayene yapılmakta ve kullanılacak olan doz miktarı belirlenmektedir. Daha sonra ise ince uçlu iğneler yardımıyla uygulanan bu işlem, ortalama olarak 10-15 dakika içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Hamile veya emziren kadınlara önerilmeyen bu işlem, kalıcı bir yan etki bırakmamaktadır.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanabilmektedir?

Botoks, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Göz seğirmesi, şaşılık, titreme, aşırı terleme, migren, idrar kaçırma, MS ve kas spazmı gibi sorunlarda kullanılan bu estetik uygulama, kırışıklık tedavisinde:

 • Alın bölgesinde meydana gelen yatay çizgilenmelerde
 • Çatık kaş olarak adlandırılan iki kaş arası çizgilenmelerde
 • Kaşların, göz kapaklarının ve burun ucunun kaldırılmasında
 • Kaz ayağı olarak adlandırılan çizgilenmelerde
 • Üst diş eti sorununda
 • Dudak kenarlarında meydana gelen çizgilerde
 • Boyun bölgesinde meydana gelen yatay ve dikey çizgilenmelerde
 • Kısık göz şikayeti bulunan kişilerde uygulanabilmektedir.

Bu uygulama, ortalama olarak 4-9 ay arasında etki gösterebilmektedir. İşlem sonrası birkaç gün uygulama bölgesine dokunulmamalı ve ilk gün sıcak su ile duş almaktan kaçınılmalıdır.

Bu yazı 719 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM