BRATDiyeti Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Paylaş
 

BRAT diyeti, mideye ve bağırsaklara dinlenme fırsatı vermek için uygulanan bir diyet çeşididir. BRAT; muz, pirinç, elma ve tostu temsil eden harflerdir. Ortak özellikleri, lif içeriği, protein ve yağ bakımından düşük bir orana sahip olmalarıdır.

BRAT diyeti, çocuklar ve yetişkinler için uygulanabilen, su kaybını önlemek amaçlı bir yöntemdir. Özellikle ishal, bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklarda, alınan bir önlem şeklidir.

 

BRAT Diyetinin Özellikleri

BRAT diyetini temsil eden gıdalar, mideyi yormayan, kolay sindirilebilen ve dehidrasyon olarak bilinen su kaybını önleyen bir yapıya sahiptir. Midenin rahatsız olduğu dönemde, düşük tahriş özelliği vardır. Üretilen dışkı miktarını azaltmaktadır.

Bir iki gün uygulanan diyet ile, ishal azalır, ishalin vermiş olduğu ağrılar da hafiflemiş olur. Bu diyeti uzun süreli uygulamak, yetersiz beslenme eşiğine yaklaşmak olacağından, diyeti kontrollü yapmak gerekir. Su kaybı belirtileri, ateş ve baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkarsa doktora başvurmak gerekir.

BRAT Diyeti

Muz: BRAT diyetinde, ishal sırasında kaybedilen besin değerini yerine getirmiş olur. Vücuda potasyum miktarı sağlayarak mideyi rahatlatır.

Elma: Mideyi rahatlatan bir gıdadır. Elma sosu şeklinde tüketildiğinde, daha katı dışkı oluşmasına yardımcı olur.

Pirinç: Sindirmeyi kolaylaştıran düşük lif içeriğine sahiptir. Mideye, ishal sırasında nazik davranan bir gıdadır.

Tost: Mide rahatsızlıklarında, düşük lifli tahıldan yapılan tost veya kızarmış ekmek, bu sürecin daha hızlı atlatılmasını sağlar.

  • Çocuklar için kısa süre için uygun olan bu diyetin, ishalin etkileri azaldığında normal beslenmeye dönülmesi, besin desteği bakımından önemlidir.
  • BRAT diyeti sırasında yani ishal devam ederken; süt ürünleri, yeşil salata, brokoli, portakal, domates, kafein içeren içecekler ve sıcak-soğuk içeceklerden uzak durmak gerekir.
Bu yazı 3995 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM