Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

Paylaş
 

Boyun kısmında alt alta dizilmiş olan 7 tane omur vardır. Boynumuza yandan baktığımız zaman tıpkı ‘C’ harfine benzer, fakat bazı nedenlerden dolayı ‘I’ harfine dönüşür.

Bu dönüşümle birlikte, boyun bölgesinin zaman içerisinde kıvrımını kaybederek düz bir hat almasına boyun düzleşmesi denir. Bu hastalık kalıtımsal olabileceği gibi, yanlış duruş, boyna baskı, boyun bölgesine alınan darbeler ve yanlış duruş pozisyonları boyun düzleşmesine neden olabilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesine dair birçok belirti vardır. Bunlardan en önemli boyun düzleşme belirtileri;

Duruş Bozukluğu
Normal duruş esnasında, başın olması gerekenden çok daha fazla olarak öne eğik durması, boyun düzleşmesinin en fazla görülen belirtisidir. Dışardan bakıldığında, düzleşme net olarak belirgin görülebilir.

Ağrıların Görülmesi
Boyun düzleşmesi, sanıldığının aksine her zaman ağrıya neden olmayabilir ya da ağrılar, düzleşmenin çok ileri safhaya gelip de sinirlere baskı yapıncaya dek hissedilmeyebilir.

Bunun yanı sıra, eğer ağrı hissediliyorsa genellikle bu ağrılar, sırtın boyunla birleştiği nokta da ya da bir miktar altında görülebilir. Başın geriye doğru yatırılması esnasında ağrının şiddeti artar. Bu etkenler, boyun düzleşmesinin belirtileri arasında sıklıkla görülür.

Boyun Hareketlerinde Görülen Kısıtlanma
Omurganın boyun kısmında düzleşmesi, boyun hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Bu durum, boynun sağa ve sola doğru tam olarak döndürememe ve ileriye doru sabit ve uzun süreli bakamama olarak adlandırılır.

Çok Şiddetli Belirtiler

Eğer boyun düzleşmesi çok ilerlemişse, sinirlere büyük baskı oluşur ve bu durum, vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanmalar ve uyuşmalarla birlikte ağrı hissedilir. Kollarda ve bacaklarda görülen güç kaybı, sıkıntılı durumlara sebep olur.

Bu yazı 5985 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM