Boyun Düzleşmesi

Paylaş
 

Omurga kuyruk sokumu ile boyun bölgesi arasında 33 adet kemikten oluşan bir yapıdır. İnsan omurgası anatomik duruşta bir insanda bazı eğrilikler içerir. Bu eğrilikler omurgaya binen ağırlığın omurga tarafından daha rahat taşınması için gereklidir. Omurga üzerinde yer alan bu eğrilikler toplamda 3 adettir. Sırasıyla boyun, sırt ve bel bölgesinde bulunan eğrilikler omurgaya binen yükü azaltma da büyük önem taşır.

Omurganın boyun bölgesinde yer alan eğriliğin amacı ise başımızdan kaynaklı omurgaya binen yükü azaltmaktır. Boyun omurları içerisinde yer alan bu eğriliğin azalması ve kaybetmesi durumunda boyun düzleşmesi adı verilen hastalık ortaya çıkar.

Boyun düzleşmesi hastalığı birçok farklı sağlık problemine yol açabiliyor. Özellikle beynimizi besleyen dört atar damarın iki tanesi boyun düzleşmesinden ciddi olarak etkilenmekte. Beynin beslenmesi ve oksijeninin azalmasına bağlı olarak baş dönmesi, baş ağrısı, unutkanlık, mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi rahatsızlığının tedavisi mümkün. Özellikle erken döneminde fark edilen hastalık boyun düzleşmesi fizik tedavisi ve boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi ile kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor. Tabi tedavi süresinde hasta kişinin boyun düzleşmesi egzersizleri yapması da tedavi adına büyük önem taşır.

Boyun düzleşmesi hastalığı tedavi edilmediği takdirde baş ve boyun ağrılarının sürekli olarak artacağı bilinmesi gerekir. Hatta baş ve boyun ağrıları o denli artar ki bir noktadan sonra ağrı kesicilere cevap alınamaz duruma gelir. İlerleyen süreçlerde ise kaslarda ve omurlarda meydana gelen yırtılmalara bağlı olarak boyun fıtığı hastalığı oluşabilir.

Bu yazı 1276 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM