Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Paylaş
 

Özellikle kış aylarının müzmin rahatsızlığı boğazlarda meydana gelen tahrişlerdir. Bu tahrişe neden olan bakteriler, bademciklerin iltihaplanıp şişmesine kadar rahatsızlığı arttırabilmekte ve yemek yemeyi zorlaştıran ağrılara da neden olmaktadırlar. Boğaz ağrılarını hafifletmek, boğazı yumuşatarak tedavi etmek için bitki çaylarını tüketmek fayda sağlamaktadır.

Bitki çayları aynı zamanda öksürüğü de azaltmakta ve boğazı yumuşatıcı etkileriyle boğazın daha fazla tahriş olmasını engellemektedirler. Ihlamur, papatya, kuşburnu, nane limon, zencefil ve adaçayı gibi boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları özellikle kış aylarında oldukça sık tüketilmektedir.

Boğaz Ağrısı İçin Kullanılan Bitkiler

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları denilince akla ilk gelen ada çayı boğazda iltihaplanmayı azaltır.

Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan en eski bitkiler arasında yer alan Meyan kökü, aynı şekilde ağız içinde oluşan yaralar, ülser, alerjik durumlar için de etkili bir bitkidir.

Papatya çayı sinirleri gevşeterek uyumayı kolaylaştırmanın yanı sıra iltihap önleyici özelliği ile boğaz ağrısını gidermekte de kullanılmaktadır.

Kuzey Amerika ülkelerinde boğaz ağrısını gidermek üzere gelenekselleşmiş bir kullanıma sahip Karaağaç çay olarak tüketildiği gibi boğaz pastili ve şurupların içeriğinde de kullanılmaktadır.

Okaliptüs de boğazı yatıştırıcı, bronşit ve sinüzit ağrılarını hafifletici etkilere sahiptir.

Bu yazı 1773 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM