Böbrek Taşı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
 

Böbrek kanalları içinde ağrı ve sızıya neden olan mineral içeriğe sahip sert cisimlere böbrek taşı denir. Böbrek taşları kronik sebeplerden ötürü, doğuştan itibaren gelen idrar yollarındaki anormallikler ve bazı sistemik hastalıklardan dolayı oluşabilmektedir. İdrarın olduğu olanda oluşabilme imkanı olan böbrek taşları genelde böbreğin havuzcuğunda oluşmaktadır. Vücuttaki idrar koruyucu bazı minerallerin eksikliğinden ötürü böbrek taşı oluşumuna temel oluşturmaktadır. Yüksek rakımlı,sıcak ve tropik alanlarda yaşan insanlarda böbrek taşı daha fazladır. Güneşin bu konuda etkisi fazladır. Çünkü güneş ile birlikte D vitaminin vücudumuzdaki sentezi artıyor. Dolayısıyla böbreklerdeki mineral emilimi daha fazla gerçekleşiyor ve ortaya kalsiyum içerikli böbrek taşları çıkıyor.

Böbrek Taşının Oluşumunu Arttıran Faktörler

Gün boyu vücudun ihtiyacı olan sıvı tüketimini gerçekleştirememek böbrek taşının oluşumunu tetiklemektedir. Aileden gelen genetik bir sorunda olabilmektedir. Ayrıca hareketsizlik ve diyet böbrek taşının oluşumunda etken rol oynamaktadır. Genellikle 30-50 yaşlar arası görülen böbrek taşı riski, ergenlik çağındaki çocuklarda da nadir görülebilir.

Böbrek Taşı Olan Kişi Ne Yapmalıdır?

Bol sıvı tüketimi böbrek taşının oluşumuna karşı yapılması gereken ilk faktördür. Kola,çay ve kahve gibi içeceklere uzun bir ara verilmelidir. Hareket edilmeye önem verilmeli. Düzenli bir şekilde yürüyüşlere çıkılmalı. Spor yapılmalıdır. Tuz tüketimine kısıtlama getirilmelidir. Ayrıca direkt tedavi isteniyorsa medikal tedavileri de mevcuttur. Vücut dışından lazer veya şok dalgaları ile böbrek taşının kırılması mevcut tedaviler arasında yer almaktadır.

Bu yazı 1888 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM