Bitkilerle Aynı Ortamda Uyumak Zararlı mıdır?

Paylaş
 

Çiçekler, kokularıyla, renkleriyle hayatımıza renk katan çok güzel canlılardır. Özel günlerin vazgeçilmez hediyesi olan bu güzel canlılar, evimizin bir köşesinde de muhakkak saksı ile yer bulur. Bazen çiçeklerin bulunduğu ortamda da uyumamız gerekir. Bitkilerle uyumak sakıncalı mıdır?

Bitkiler fotosentez yapar

Bitkiler fotosentez yaparak ömürlerini geçirir. Gündüzleri havadan karbondioksit alıp, havaya oksijen verirler. Bu sebeple havayı temizlerler. Geceleri ise tam tersi olur. Havadan oksijeni alıp yerine karbondioksit verirler. Bu nedenle geceleri oksijen tüketirler. İnsanlar da oksijen alıp havaya karbondioksit verir. Bu durumdan dolayı da bitkilerin gece uykumuzda bize zarar verdiği düşünülür ancak bitkiler çok fazla oksijen tüketmezler. Bu da sağlığımızı olumsuz etkilemez. Etkilediği 2 durum vardır. Birincisi çok çok küçük bir odada çok fazla bitki ile uyuduğumuz zaman, ikincisi ise astım ya da nefes darlığına sahipsek. İlk durumda havada kullanılacak oksijen kalmadığı için bitkilerle uyumak bize zarar verir. Diğer durumda ise zaten bu hastalıklar hastayı her anında dikkatli olmak zorunda bırakan rahatsızlıklardır.

Ne yapmalı?

Bu bilgiler ışığında küçük bir odayı bitkilerle paylaşmamak ve hastaysak odamızda bitki bulundurmamak sağlığımız açısından faydalı olacaktır.

Bu yazı 1788 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM