Beyin Kanaması Belirtileri

Paylaş
 

Beyin kanaması; ihmal edilen yüksek tansiyon, baş bölgesine gelen bir darbe, beyindeki damarlarda meydana gelen herhangi bir zayıflama sonucunda mevcut bölgede zamanla kan birikmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Damar bozukluğu, kanama bozukluğu, beyin tümörü, tansiyon hastalıkları gibi pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişen beyin kanaması, 50 yaş altı yetişkinlerde görülen vakalarda başlıca neden olarak kafa travmalarının yanı sıra ilerleyen yaşlarda anevrizmalar ve hipertansiyon etkenleri değerlendirilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması belirtileri öncelikle kanamanın meydana geldiği bölgeye bağlı olarak değişir. Başlıca kanama beynin görmeyle ilgili bölümünü etkilerse görme bozuklukları, konuşmayla ilgili bölümünü etkilerse de konuşma bozuklukları yaşanabilir. Vücudun tek yönünde görülen güç kaybı, denge ve koordinasyon sorunları beyin kanamasının en önemli belirtileri arasındadır. Bölgesel baş ağrısı da beyin kanamasının en sık görülen belirtisi olurken ancak her beyin kanaması geçiren kişi baş ağrısı yaşamaz. Bilincin zayıflaması ve uyku hali, konuşma bozukluğu ile konuşulanları anlama zorluğu, koordinasyonun zayıflaması, el titremesi, mide bulantısı, kusma, uyuşma ve karıncalanma, göz kapağının düşmesi ve gözlerin kontrol dışı hareket etmesi gibi belirtiler beyin kanamasının en net belirtileri arasındadır.

Beyin Kanaması Tedavisi

Sağlık ekipleri beyin kanamasına sebep olan durumu ve kanamanın meydana geldiği bölgeyi noktasal şekilde tespit edebilmek için çeşitli testler ve görüntüleme tekniklerini uygulamalıdır. CT taraması ve BT adı verilen bilgisayarlı tomografi ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) ile beyindeki kanamanın beynin hangi bölgesinde oluştuğunu net şekilde tespit edilebilmektedir. Beyin kanamasının tedavisi mevcut durumun nedenine, büyüklüğüne ve bölgesine göre değişirken bu kanamayı durdurmak ve beyne baskı yapan ödemi azaltmak için cerrahi müdahale seçeneği dahi düşünülebilmektedir.

Bu yazı 1812 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM