Bel Soğukluğu Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Paylaş
 

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu diğer adıyla gonore, cinsel yolla bulaşan, kadınlarda ve erkeklerde genital bölgeyi etkileyen bir hastalıktır. Özellikle vücudun nemli ve sıcak bölgelerini etkiler. Pek fazla görülmese de gözleri, rektumu ve boğazı da etkilediği bilinmektedir. Genelevler bu hastalığın yayılmasına neden olan en önemli faktördür.

Bel Soğukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Bel soğukluğu hastalığından şüpheleniyorsanız en kesin yol test yaptırmaktır. Bazı yerlerde bel soğukluğu testini evde yapabileceğiniz kitler satılıyor olsa da bu pek sağlıklı sonuç vermeyebilir. En doğru olanı laboratuar ortamında test yapılmasıdır. Testler ortalama 1 ile 3 gün arasında çıkmaktadır.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bel soğukluğu da tedavi edilebiliyor. Bu hastalığın tedavisinde genel olarak 2 yöntem kullanılmaktadır.

Enjeksiyon ile Belsoğukluğu Tedavisi: Cefixime veya Ceftriaxone olan antibiyotiklerin enjeksiyon ile uygulanmasıdır. Uzmanlar tarafından en çok önerilen tedavi şeklidir.

İlaç Tedavisi: Bel soğukluğu hastalığının ilk evreleri ilaç tedavisi ile kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Ancak ileri evrelerde enjeksiyon tedavisi şarttır. Bu nedenle ilaç tedavisi birincil yöntem değildir.

Uzmanlara göre bel soğukluğunda erken tedavi oldukça önemlidir, hastalığın ilk döneminde 7-10 günlük bir hap kullanımı ile tedavi mümkün olurken ilerleyen zamanlarda bel soğukluğunu tedavi etmek daha da zor oluyor. Ayrıca tedavi sürecinde ve sonraki birkaç haftalık dönemde tedbirli olmakta fayda var.  Bu sürelerde cinsel ilişkiye girmeyin.

Bu yazı 1106 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM