Bel Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş
 

Doğuştan gelen veya doğum esnasında yaşanan problemler, eklem iltihabı, kireçlenme gibi kemik ve kıkırdak doku hastalıklarının sık yaşanması, bele alınan bir darbe yada omurgayı zorlayan hareketler sonucunda bel kayması oluşabilmektedir. Ayrıca bel etrafında aşırı yağlanma, ağır yük kaldırma, uzun süre ayakta kalma, yaşlılık nedeniyle kas ve bağ dokuların zayıflaması da bel kaymalarına neden olabilir.

Bel Kaymasının Belirtileri

Bel kayması hiçbir belirti göstermeden aniden oluşabileceği gibi, hafif veya çok şiddetli belirtilerle de anlaşılabilmektedir. Bel, sırt veya kalça kaslarında gerginlik veya kasılma hissi, uyluk veya kaba ette hissedilen ağrı, hissizlik, karıncalanma veya zonklama, kayan omurda aşırı hassasiyet, bacaklarda kuvvet kaybı, belde şekil bozukluğu gibi belirtiler gösterebilir.

Bel Kaymasının Tedavisi

Çoğu bel kayması vakası fizik tedavi uygulamayla herhangi bir cerrahi müdahale olmaksızın iyileştirilebilir. Bel kayması ilerde daha ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğinden, mutlaka bir hekime muayene olunmalı, eğer egzersiz tedavisi uygulanacaksa fiziki tedavi uzmanı kontrolünde yapılmalıdır. Yapılan egzersizler eklemleri hareketlendirerek kasların açılmasına ve kuvvetlenmesine yarayacak, bu sayede ağrıların azalması sağlanacaktır. Doktor tarafından omurga hareketlerinin kısıtlanması gerektiği düşünülürse bir bel korsesi takılması da önerilebilir. Yapılan egzersiz tedavilere rağmen ağrıların devam etmesi, omurun aşırı kayma durumu, bacak kaslarında kuvvetsizlik gibi durumlar ise cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Bu yazı 1666 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM