Bel Fıtığı

Paylaş
 

Bel Fıtığı

Belimizdeki omur kemikleri 5 adettir. Bu omur kemikleri arasında da kıkırdaklar vardır. Kıkırdalar, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara eşit bir şekilde dağılmasına yardım etmektedir.

Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve kıkırdakların fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kıkırdakların iç kısmında nükleus pulpozus denen jöleye benzeyen yumuşak bir bölüm, bunun dışında anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka, omur kemiklerine bakan yüzlerde ise her iki tarafta son-plak olarak adlandırılan kıkırdak yapılar vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir. Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk, omurilik kanalı  içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve böylelikle ağrıdan haret edemeyiz. Tabiri caizse belimizin kırıldığı andır. (Düşmanımın başına gelmesin)

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel ile bacak arasında oluşan ağrılar en sık görülen belirtilerdir. Bu demek değildir ki bel fıtığı hastalığımız var. Ağrıların nedenini kestire bilmek ve kesin tanı koyabilmek için  röntgen ya da MR gereklidir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir.

Bel fıtığının ağrıları genelde şiddetli olur. Ağrılar öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde birden ortaya çıkar ve birden  şiddetlenir. Bu nedenle ağrı kesici kullanılmakla beraber sert bir zemine sırt ustu uzanılarak ağrıların hafiflemesi sağlanılırsa rahatlanınla bilinir.

Bel fıtığı tedavisinde yapılması gereken düzenli spor düzenli egzersiz ve bel bölgesini güçlendiren hareketlerdir. Spor ve egzersiz yapmıyorsanız  hem fazla kilolar hem de güçsüz bel kaslarınız var demektir. Bel kaslarını güçlendirmek ve bel bölgesine ağırlık bindiren göbek yağlarını eritmek atılacak ilk adım olmalıdır.

Önceleri ağrılar arttığında dinlenmek önerilmekte, ancak araştırmalara dayanılarak bu ağrıların yer etmemesi ve kronikleşmemesi  için tam tersi olan spor ve egzersiz önerilmektedir.  Sonuç olarak bel fıtığınız başlangıç aşamasındaysa mutlaka düzenli egzersiz ve düzenli spor yapılmalıdır.

Ağrılar bazen hayatımızı etkileyecek kadar şiddetlenebilir ve  hareket kabiliyetimizi kısıtlayabilir. Böyle tip durumlarda doktorunuzun önereceği ağrı kesici  ve kas gevşetici ilaçları ya da kremleri kullanabiliriz.

Bel fıtığı ameliyatlarında diskin yuvasından çıkan bölümünün kesilmesidir. Diskin sorunlara neden olan bölümü alındığında buna bağlı şikayetler önemli oranda azalır. Ancak her bel fıtığı ameliyat için uygun olmayabilir.

Bizim tavsiyemiz ameliyat olmaya karar vermeden önce (hayat boyu yaşam sporu) düzenli spor ve egzersiz yapmanızdır.

Bel fıtığı belirtileri hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle önemli oranda hafifletilebilir. Bel fıtığınızın ilerlememesi ve ağrıların şiddetlen memesi için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz. Otururken belinizin boşlukta kalmamasına dikkat edin. Gerekirse sert bir yastıkla destekleyin. Ağır kaldırmayın. Kaldırmanız gerekiyorsa tek elinize yüklenmemeye çalışın. Örneğin alışveriş torbalarını tek elinizle taşımak yerine iki elinize de eşit miktarda dağıtın. Yerden bir şey alırken belinizi bükerek eğilmek yerine dizlerinizi bükerek çömelin. Uzanırken sağ veya sol tarafa yatmak yerine sırt üstü yatın. Yatağınızın çok yumuşak olmamasına dikkat edin ve yüz üstü yatmayın. Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve beliniz destekli olsun. Her yarım saatte bir ayağa kalkarak esneme hareketleri yapın. El çantası yerine sırt çantası kullanın.

Bel bölgesini güçlendiren egzersizleri düzenli olarak yapın. Kendi kendinize ilaç kullanmayın. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları sık kullanımı bazı yan etkilere yol açabilir. Beliniz ağrıdığında tüm gün yatarak dinlenmek yerine hareket etmeye çalışın. Ağrılar sırasında uzun süre hareketsiz kalmak bu ağrıların daha sık tekrar etmesine neden olur. Topuklu ayakkabı giymeyin. Ağrı arttığında bölgeye sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Dik durun. İyi bir duruş hem omurga hem de fıtığa binen yükü azaltacaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Her fazla kilo omurgaya ve fıtığa binen yükü arttırmaktadır. Bölgeye kas gevşetici merhemle hafif bir masaj yapmak ağrıları hafifletebilir.

Ne olursa olsun hiç bir zaman ilaçlara bağlı kalmayın. Unutmayınız ki ilaçlar kimyevi maddelerden oluşur.

Boyun fıtığı < ile ilgili yazımızı mutlaka okuyun.

Bu yazı 21019 kere okundu.
 • Site Yorum

29 adet yorum var.

 1. Mahmut dedi ki:

  Çok pis bir hastalık bir aydır ağrıdan duramıyorum ne denedim ise ağrım azalmadı. İnşallah bir an önce bel fıtığımdan kurtulurum. Allah düşmanımın başına vermesin.

 2. Rıfkı dedi ki:

  Bel fıtığı günümüzde bilgisayar kullanımının git gide artmasıyla ve sağlıklız olarak kullanımı yüzünden git gide artıyor dikkat etmek lazım.

 3. Ayşe dedi ki:

  Bel fıtığı hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu bir hastalık durumunda ne yazık ki. Allah şifa versin her hastaya…

 4. sevda dedi ki:

  abovvv düya bu dertle boguşuyor. halen adam gibi bi bel fıtıı tedavisi bulamadılar :S allah bel fıtıgı olanların yardımcısı olsun

 5. Sıla dedi ki:

  Bel fıtığı günümüzün en önemli rahatsızlıklarından biri. Günlük yaşamda maalesef bilinçli veya bilinçsiz olarak omurgayı zorlayan bir çok yanlış hareket yapıyoruz bunun sonucu olarak da ilerisi için bel fıtığına davetiye çıkartıyoruz.

 6. Dünya dedi ki:

  Çok uğraş verici bir hastalık,insanları günlük hayatında çok etkiliyor.Çok ağırlık kaldırmamak gerekmiş.Dikkat etmeli.

 7. Baickiri dedi ki:

  Bel fıtığı yaşlı genç herkeste görünmeye başladı aman dikkat edelim

 8. joiftqfd dedi ki:

  Bel fıtığı olmamak için dikkatli oturmak lazım

 9. nalonp dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler yazılar faydalı olmuş tebrikler

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM