Behçet Hastalığı Nedir?

Paylaş
 

Behçet Hastalığı Nedir?

1937’de Hulusi Behçet tarafından ilk olarak teşhis edilen ve bu nedenle dünya çapında da Behçet Hastalığı olarak bilinen hastalık bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Ortadoğu ve Japonya başta olmak üzere diğer Asya ülkelerinde de sıkça görülen bu hastalık erkekler arasında epey yaygındır. Behçet hastalığının başlıca etkisi ise damarlarda yarattığı ciddi tahribatlardır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık nedeniyle vücudun virüslerle mücadelesinde kullandığı antikorlar sağlıklı olan dokulara saldırarak ağır tahribata ve iltihaplanmaya yol açarlar. İltihaplanmanın etkisiyle ise şişlik ve ağrı gibi belirtiler görülmektedir. Ağız içindeki yaralar ve ciltte görülen bazı problemler Behçet hastalığının sıkça olarak görülen belirtileri arasındadır.

Bazı hastalarda ağız içinde ya da genital bölgede minik minik yaralar olurken bazı hastalarda ise menenjit (beyin zarı iltihabı) gibi daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Behçet hastalığı ileriki zamanlarda çok ciddi komplikasyonlara da yol açabilmektedir. Behçet hastalığının teşhisi için bu belirtilerin ne şekilde ve ne zaman ortaya çıktığının, ne kadar sürdüğünün takip edilmesi gereklidir.

Bu yazı 2095 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM