Bebeklik Depresyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş
 

Yaşamın en önemli çağları arasında yer alan bebeklik, kişinin kişilik, beyin ve ruh sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bebeklik çağı aynı zamanda bireyin dışa bağımlı olduğu bu sebeple de temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı bir dönemdir. Bebek, bu dönemde öz bakımını sağlayan kişi ile adeta manevi bir bağ kurarak psikolojik bağlanmayı gerçekleştirir.

Bağlanma ve Bebeklik Depresyonu

Bebeklik döneminde anne, bebek ile dünya arasındaki köprü gibidir.  Bu çağda, bebeğe bakan kişi ya da anne ile bebek arasındaki bağlanma bazı sebeplerle sekteye uğrayabilir. Bebek ile anne arasındaki öz bakımın sağlandığı temel ilişkinin kurulmaması durumunda, bebeğin ruh sağlığı ilk aylardan itibaren bozulur. Bebeğin duygularının kütleştiği, dünya ile ilişki kurmada zorlandığı bu ruhsal süreç, bebeklik depresyonu olarak adlandırılır.

Bebek ve anne ilişkisinde bağlanmanın altıncı aydan sonra aniden kesilmesi ise ‘anaklitik depresyon’ olarak adlandırılır. Dolayısıyla bebeklik depresyonunun en önemli nedeni  bebeğin anne ile ilişki kuramamasıdır.

Bebeklik Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Anaklitik depresyon bebekte sürekli ağlama, iştah kaybı, sinirlilik ve gerginlik hali, kusma gibi fiziksel rahatsızlıklar ve üzüntülü, çökkün ruh hali olarak kendini gösterir. Bebek iştah kaybına bağlı olarak kilo kaybeder ve bedensel gelişimi yavaşlar. Bebeğin ruh halinde ani değişmeler meydana gelir ve çoğu zaman çevresine ilgisi azalır.

Bu yazı 1728 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM