Bebeğin Hareketleri Anne Karnında En iyi şekilde Nasıl Hissedilir?

Paylaş
 

Anne Bebeğinin Hareketlerini Daha iyi Hissedebilmek için Ne Yapmalı?

Anne adayları gebeliğini test ettikten ve gebe olduklarını öğrendikleri süreci tamamlayıp anne psikolojine geçtikleri zaman annelik başlamış demektir.

Bebeğin Hareketleri Anne Karnında En iyi şekilde Nasıl Hissedilir ;

Bu süreçten sonra gebelikte anneler karnındaki bebeğin hareketlerini nasıl hissedebilir bu çok önemli ve özel bir andır hele ki ilk defa anne olacaklar için tarif edilemez bir mutluluk ve heyecandır.

Gebelik Hesaplama

Gebelikte en az 16.haftaya girildiyse anneler bebeklerinin hareketlerini dinlemek için sessiz ve sakin bir ortamda bebeğin hareketlerini takip edebilir. Özellikle bebeğin hareketlerini takip ederken dinlenir bir pozisyonda olmak gerekmektedir. Çünkü anne enerji tüketirken hem bebeğinin hareketini hissetmez hem de bebeğine hareket edebilecek bir enerji kaynağı bırakmaz.

Gebelik Kan Şekeri

Dolayısıyla aynı zamanda anne kan şekerinin de normal olması gerekir.  Yüksek olmaması gerekmektedir. Zaten kan şekeri vücutta insülin tarafından regüle edilmektedir.
Bunun için yapılması gereken hususlar şu şekilde olmalıdır;
Bir şeyler yedikten sonra ve bir şeyler içtikten sonra yeterli gıda ve sıvı alımından sonra dinlenir pozisyonda sessiz ve sakin bir ortama geçip bebeğin hareketlerini takip etmek ve hissetmek çok daha kolay olacaktır.

Bebekler özellikle akşam saatlerinde daha hareketli olabilirler.  Akşam 21;00 ve gece 01;00 arası en çok hareket ettikleri saat aralıklarıdır. Bu saatler arasında annelere günlük bebek hareket takibini önerilmektedir. Gerekli unsurları yerine getirdikten sonra akşam yemeğini yedikten sonra belirtmiş olduğumuz saat dilimleri arasında anneler takiplerini sürdürebilir.

Ayrıca alacağınız pozisyonda çok önemlidir.  Bir önceki satırda belirtmiş olduğumuz saatler arasında akşam yemeği yedikten sonra sol yanınıza yatarak 2 saat boyunca gerekli takibi yapabilir bebeğinizin hareket edip etmediğini anlayabilirsiniz.

hamilelik belirtileri

Bebeğin hareket etmesini Sağlamak

Bebeğin Hareket Etmesini Sağlamak

Tatlı bir şeyler yemek kan şekerini çabuk bir şekilde yükseltebileceği için yine bebeğin hareketlenmesinde yardımcı olabilir. Ama yine de son 3 ay içerisinde bebeğin anne karnında uyku ve uyanıklık dönemi vardır bu nedenle bebeğin hareketsizliği buna da bağlı olabilir.

Ayrıca anne adaylarının uzun süre aç ve susuz kalması karnındaki bebeğin hareketsizleşmesine yol açabilir buna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca anne adaylarının gebelikte kesinlikle oruç tutmaması gerekmektedir.

Bu yazı 64344 kere okundu.
  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. Zehra dedi ki:

    Ben 18 haftalık hamileyim ama henüz daha bebeğimin hareketini hissedemiyorum ilk gebeligim ondan olabilir mi acaba

  2. Esila dedi ki:

    Mrblar bebegimin ilk hareketlerini kasık bölgesinde hissediyorum dogru bi izlenim mi sizce ? ara ara oluyor ve degisik duygulara sebebiyet veriyor *:)

  3. Sıla dedi ki:

    Sitenizdeki hamilelik ile ilgili olan bütün yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Bu konuda bana yardımcı olduğunuz için teşekkürler

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM