BASUR (Hemoroid) Türkiye’nin Genetik Hastalığı

Paylaş
 

HALK DİLİNDE BASUR (BİLİMDE HEMOROİD)

 

basur_tedavisi

Sizde böyle oturacağınız yeri dert ediyorsanız resimdeki gibi çareler arama yerine bu yazıyı okuyabilirsiniz. : )

Konuyu anlatabilmek için bu  resmi uygun gördüm şayet konu ile alakalı gerçek resimleri eklemiş olsam buna mideneiz dayanamayabilir di : )

Türkiye’de toplumun %75 inde bu dert var desek abartmış olur muyuz bi düşünün ?

Konuya gelelim ;

Anüsün içinde toplar damalarlar bulunur; Bu damarlar genişlemeye musait olduğundan bir takım sebeplerden dolayı basınç artar. Damarlardaki artan basıncı dengelemek içinde damarlar genişler ve meme oluşarak makat bölgesinden dışarı sarkar. Dışarı sarkmış bu damar yumakları kırmızı-mor renktedir. Ara ara kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Basur toplumda yaygın görülen bir hastalıktır. Basur çeşitli yöntemlerle ve veya ilaç tedavisi ile rahatlatılabilir, genelde, yapılan cerrahi yöntemlerle başarılı bir sonuç elde edilir.

Hemoroid dediğimiz yapı vücutta normalde bulunan bir oluşumdur. Bunlar anal kanaldaki damarsal yapılardır. Bunun hastalığı da hemoroid (basur) olarak adlandırılır. Toplardamarların bozukluğu basurun ana nedenidir. Basurun başlıca sebepleri kronik kabızlık ve bu yüzden ıkınmak ve de hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleridir. Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişler. Ikınınca ise basınç artar. Bu da damarlarda genişlemeye neden olur. Doğuştan gelen sebepler de basura yol açabilir. Örneğin damar duvarının doğuştan zayıf olması basurun kalıtsal yönünü ortaya koyar.

 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık
 • Alkol kullanmak,
 • Makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek, vb.),
 • Mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak,
 • Lifli gıdalarla yeterince beslenmemek, ihsal
 • Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler basur oluşumunda etken faktörlerdir.

İki tip basur vardır. iç basur ve dış basur.

 • İç basur: Makatın kapanmasını sağlayan bir kas vardır. Bu kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç basur oluşur. İç basur dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir.
 • Dış basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genelde iç basurla birlikte görülür.
  Kişi basur olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Çoğunlukla doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Hastalar dışkı sırasında kan geldiğini söylerler. Kansızlığa yol açabilir. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Basur boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir. Kopan yerde ülser yaraları oluşur.

Hastanın çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetleri vardır. Dışkılama hissi uyanır ve dışkılama sonucu ağrı artar. Hekim muayene sırasında makat bölgesinde çatlakların olduğunu görebilir. Ayrıca basur sonucu oluşan damar yumaklarının (torbalarının) içindeki kan pıhtılaşabilir. Ardından bu bölgede farklı bir doku oluşur. Bu doku bazen iyileşmeyi sağlasa da genelde iyi bir sonuç alınmaz.

Basur olduğunuzdan şüpheleniyor ya da yukarıdaki şikayetleriniz varsa genel cerraha muayene olmanız gerekir. Sizin şikayetleriniz, doktorunuzun yaptığı muayene sonucu basur tanısı konur.

Basur 4 dereceye kadar sınıflandırılabilir. 1. derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı vardır. 4.dereceye kadar bu şikayetler artarak gider. 4.derecede basur geriye itilemez. Bulgular daha şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir tümör (kanser) oluşup oluşmadığını anlamak için makatın içi (anal bölge) retroskopi yöntemiyle incelenmelidir. Çünkü basur, kalın bağırsak kanserine tek başına yol açabilen bir sorundur. Fakat utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve hekime başvurmak istenmez. Bu da diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır ve utanılacak bir şey olmadığının bilinmesi gerekir.

 

Bu yazı 3047 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. bora dedi ki:

  Sıkıntılı bir durum gerçekten,umarım yaşamam böyle bir hastalık.

 2. emre dedi ki:

  Bu hastalığı geçiren kimse var mı ve nasıl tedavi oldular? En önemlisi tedavi yapmadan kendi kendine geçme olasılığı var mı ?

 3. seyit dedi ki:

  bisiklet ve alkol kullanmak hemeroide davetiye çıkarıyorsa ben basurla yaşamaya devam edebilirim 🙂
  allahtan basurum yok ama yaygın bir hastalık olduğu için piyangonun kime çıkacağı belli olmaz

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM