Baş Dönmesi Vertigo ve Tedavisi

Paylaş
 

Baş dönmesi çevresindeki varlıkların hareketidir. Hasta,  kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini çevresinde döndüğünü hissetmesidir. Denge sağlayamaması, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama hissidir. Baş dönmesi ve denge bozukluğu, acile gelen hastaların 1/4 ünü oluşturmaktadır. Baş dönmesi (Vertigo), özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha çok görülmektedir. Çocukluk çağında  pek fazla  görülmektedir.

Baş dönmesi Vertigo ya sebep olan nedenlerden başlıcalar; Kulak hastalıkları, Travmalar, Nörolojik hastalıklar,  Psikolojik hastalıklar ve Dâhili hastalıklardır.

Baş dönmesi(Vertigo) ya neden olan etmenleri kaldırmakla hastanın sıkıntıları düzelecektir. Bu etmenlerden başlıcalar; ilaç tedavisi, Fiziksel ve ruhsal  stresli ortamlardan uzaklaşmak, yaşam şartlarını değiştirmektir. İç kulak sıvı basıncını düşürdüğünü bildiğimiz alkol, sigara, kafein, hayvansal yağ içermeyen diğer yağlar ve çok tuzdan kaçınmamız gerekir

Baş dönmesi bulantı ve kusmalara, ani ataklara, kulak çınlamalarına sebep olan Vertigo bazı durumlarda tehlikeli duruma gelebilir. Araba kullanım anında oluşabilecek baş dönmeleri kendinizi ve yakınlarınızı ve diğer insanları tehlikeye sokacak duruma gelebilir. Mümkün olduğunca hastalık sebepleri düzelene kadar araç kullanmamak daha doğrudur.

İlaçlarımızı düzenli kullanıp daha refah sakin ortamlarda stresten uzak ve Baş dönmesine sebep olan  yiyeceklerden uzak durarak tedavi olarak sağlığımıza kavuşuruz.

Bu yazı 2767 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM