Bahar-Yaz Ensefaliti (Kene Kaynaklı Ensefalit)

Paylaş
 

Bahar-Yaz Ensefaliti (Kene Kaynaklı Ensefalit)

Etken: Bahar-Yaz Ensefaliti virüsüdür.

Bulaşma Yolu: Enfekte olmuş kenelerle bulaşır. İnsandan insana geçiş görülmez. Kenelerle bulaşan benzer virüsler gibi, kuşları, geyikleri, kemirgenleri ve koyunları enfekte ederler.

Hastalığın Seyri: Enfeksiyon, gribe benzeyen belirtiler ile kendini gösterir. Vakaların yüzde 10’unda ikinci aşamada ateş, ensefalit (beyin iltihabı) gelişir. Felç ve ölümle sonuçlanan vakalar bildirilmiştir. Hastalığın şiddeti yaş ile orantılı bir şekilde değişiklik gösterir. Yaşlı kesimde etkileri daha fazladır.

Coğrafi Dağılım: Avrupa’nın büyük bir bölümünde görülen bir hastalıktır. Özellikle Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Baltık ülkeleri (Estonya, Litvanya, Letonya) ve Rusya Federasyonu’nda görülür. Hastalığın görülme sıklığı mevsimlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle yaz aylarında, 1000 metreden daha yüksek, kırsal alanlar ile ormanlık bölgelerde görülür.

Aşı: Mevcuttur.

Önlemler: Endemik (o bölgede sınırlı) bölgelerde kamp kurarken ya da gezerken kenelere karşı uzun pantolon ve ayakları tamamen kapatacak ayakkabılar giyilmelidir.

Bu yazı 1854 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM