Bağırsak İltihabı Sebepleri ve Belirtileri

Paylaş
 

Çeşitli sebepleri ve belirtileri olan, bununla birlikte çok değişik sebeplerle gerçekleşebildiği için tıp dünyasında sık sık rastlanan hastalıklardan en çok bilineni bağırsak iltihabı. Çeşitli sebeplerle bağırsağın yapısının bozulması sonucunda oluşan bu iltihap türünün anlaşılması ve önüne geçilmesinin ise çeşitli yolları mevcut.

Bağırsak İltihabı Nedenleri

Bağırsak iltihabına net olarak sebep olan belirli bir durum olmamakla birlikte, sindirim ve boşaltım sisteminin önemli bir kısmını gerçekleştiren bağırsaklarda yaşanan bu hastalığa da genel olarak tüketilen gıdaların sebep olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bozulmuş veya tarihi geçmiş gıda tüketiminin yanında psikolojik etkenlerle birlikte sağlıksız bir çevrede yaşamak da bağırsak iltihabına sebep olmakta.

Bağırsak İltihabının Belirtileri

Bağırsak boşaltım sisteminin gerçekleştiği bölge olduğundan, bağırsak iltihabının belirtileri de çoğunlukla boşaltım sırasında görülür. Başta ishal olmak üzere dışkıda kan bulunması ile şiddetli karın ağrıları ve kasılmaları, bağırsak iltihabının en belirgin özellikleridir. Bununla birlikte ishalden kaynaklı olarak yorgunluk, halsizlik ve tüm bunlarla birlikte ateş de bağırsak iltihabıyla karşı karşıya olan kişilerin yaşadığı sorunların başında gelmektedir.

Bu yazı 1718 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM