Bağırsak Genişlemesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

İnsanlarda doğuştan itibaren meydana gelen bir hastalıktır. Doğuştan sinir hücrelerinin olmaması dışkı yapmayı engellemektedir. Bu da kalın bağırsağın normalden daha geniş olmasına sebep olur. Daha çok erkekleri tehdit eden bu hastalık, kesinlikle tedavi edilmelidir.

Bağırsak Genişlemesinin Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerdeki ilk belirti olarak bebeğin dışkılamada yaşadığı problem gelmektedir. Bazı çocuklar hiç dışkılayamadıkları için lavman ile sorunları halledilmeye çalışılmaktadır. Diğer belirtileri ise; karın şişliği ve kusmadır.

Bağırsak Genişlemesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bağırsakta meydana gelen büyümenin teşhis edilebilmesi için biyopsi yapılması gerekmektedir. Rektal bölgeden alınan parça ile teşhis konulur ve tedavi sürecine başlanır.

Bağırsak Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığa sahip bebeklerin karın bölgesi açılır. Ardından bir torba bağlanır. Böylece idrar tamamen boşalana kadar akıtılır. Bebek yaklaşık olarak 12-18 aylık olduğunda bu torba alınır. Sonrasında bu bölge kapatılarak, bebeğin normal şekilde dışkılaması sağlanmaktadır. Ameliyattan sonra iyileşme için belli bir süre gerekmektedir. Bebekte ameliyat sonrası ishal görülebilir, ancak iyileşme oldukça hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Bu yazı 3794 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM