Azospermi (Sperm Yokluğu) Nedir?

Paylaş
 

Azospermi; menide bulunması gereken sperm hücrelerinin çok az sayıda olması veya hiç olmaması anlamına gelir. Çocuk sahibi olamayanlara konulan genel teşhis azopermi teşhisidir.  Erkek sperminde canlı hücre bulunmaması durumu olarak da tanımlanmaktadır.

Azospermi Nedenleri

Sperm yokluğu oluşmasının iki temel nedeni vardır. Bu nedenlerden birincisi erkek sperm kanallarının tıkanmış olması ve canlı hücrelerin meni ile buluşturulamamasıdır. Bu tıkanıklık nedeniyle üretimi yapılan canlı hücreler meni kanalına iletilemediğinden azospermi ortaya çıkmaktadır. İkici neden ise; erkek vücudunda canlı hücre üretimi olmayışıdır. Fizyolojik sebeplerden dolayı canlı hücre üretimi oluşmaz ve sperm yokluğu ortaya çıkar.

Azospermiye Neden Olan Etkenler

Azopsermi oluşmasına neden olan etmeler arasında; geçirilen enfeksiyonlar, hormonal dengesizlik ve yetersizlik, immünülojik bozukluklar, çevresel faktörler, varikosel rahatsızlıklar sayılabilir. Bu rahatsızlıklardan birini yaşamış olmak azopermi oluşmasına katkı sağlar.

Azospermi Tedavisi

Sperm yokluğu tedavisi için  Mesa ve TESE adı verilen yöntemler ile erkekten canlı hücreler üretilip kadından alınan yumurta içine enjekte edilir. Bu sayede azopermi rahatsızlığı bulunan bir kişiden canlı hücre elde edilerek  çocuk sahibi olması sağlanır.

Bu yazı 915 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM