Ayaklardaki Sinir Sıkışması Nedir? Önlemleri Nelerdir?

Paylaş
 

Ayaklardaki Sinir Sıkışması Nedir? Önlemleri Nelerdir?

Ayak sağlığı için yapılan araştırmalar sonucu, her 3 kadından 1’i topuklu ayakkabı giymekten rahatsız olsalar da yine de tercih etmekten kaçınmamaktadırlar. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz’ a göre, dar ve topuklu ayakkabıların, bileklerde sinirlerin sıkışmasına sebebiyet verdiğini, bu durumun da tehlike arz etmekle birlikte bıçak altına yatmaya kadar gidebileceğini açıklamıştır.

Sinir sıkışmaları, uyuşma ve ağrılara sebep olmaktadır. Bundan dolayı ayak bileklerinde ve ayaklarda uyuşma ve ağrı belirtileri olan kişiler uzman bir doktora gitmelerinde fayda vardır. Doktor tarafından sinir sıkışması tespit edilmesi halinde ilaç tedavisine başlanır. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için özellikle dar ve topuklu ayakkabı giymemeniz gerekmektedir.

Sinir sıkışması, erkeklerde de görülebilmektedir. Her 5 erkekten 1 tanesi ayaklarına uygun olmayan ayakkabı modelleri seçmektedir. Burnu incelen ve dar ayakkabı modelleri sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Özellikle ayakkabının içinde ayağınızın rahat olacağı modeller seçilmesi gerekmektedir.

Sinir sıkışması hastalığını aza indirmek için alınması gerekli önlemlerden bir tanesi de çorap giymektir. Ayak için uygun çoraplar giyildiğinde bileklerde ki sinir sıkışması belli oranda önlemiş olur. Şeker hastalığı olan bireyler sinir sıkışması rahatsızlığına karşı duyarlıdırlar. Bu nedenle ayaklarına uygun olan ayakkabıları tercih edip giymeleri gerekmektedir.

Bu yazı 940 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM