Ayak Yanması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş
 

Ayak yanması birçok kişinin yaşadığı, oldukça rahatsız edici ayak problemleri arasındadır. Bazen uykudan uyandıracak kadar şiddetli yaşanabilen bu ağrılara, yanma ve sancı da eşlik edebilir. Ayak yanması sendromu olarak da bilinen bu hastalık pek çok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında; aşırı kilo alımı, kronik yorgunluk, uzun süre ayakta kalma, alerjik hastalıklar ve aşırı terleme sayılabilir. Ayrıca B vitamini eksikliği, mantar enfeksiyonu ve şeker hastalığı da ayak yanmasını tetikleyebilir.

Ayak Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sendromun tedavi edilebilmesi için öncelikle yanmaya sebep olan etkenler belirlenmelidir. Bunun için bir doktora görünmek, yapılacakların en başında gelmektedir. Ayak yanmasına sebep olan etkenler belirlenip tedavi edilmelerinin ardından dikkat edilecek birkaç nokta bulunmaktadır. Bunların başında ayak temizliğine dikkat edilmesi gelmektedir. Yine seçilen ayakkabılar ve çoraplar, terlemeyi önleyici ve rahat olanlardan seçilmelidir.

Bunların yanında ayak yanması tedavisi için doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Elma Sirkesi

Vücudun pH dengesini düzenleyen elma sirkesi, ayak yanması tedavisinde kullanılmaktadır. Bir leğene sıcak su doldurarak, içerisinde iki yemek kaşığı kadar elma sirkesi eklenir ve ayaklar bu suda bir süre bekletilir. Dilerseniz bunun yerine 1 su bardağı suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırarak içebilirsiniz.

Zencefil

İçerisinde bulunan aktif maddeler sebebiyle kan dolaşımını arttırır. Ayak yanması tedavisinde kullanıldığı takdirde, yanma hissinin azalmasına yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi ve bir tatlı kaşığı zencefil suyu karıştırılarak ayaklara masaj yapılırsa, yanma hissi azalacaktır.

Zerdaçal

Bileşiğindeki “cucumin” bileşiği sayesinde kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca anti-inflamatuar özelliği ile ayaktaki yanma hissini azaltır. Bir bardak ılık su içerisine 2 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir ve içilir. Bu, günde 2 kez tekrar edilirse ayaklardaki yanma hissi gittikçe azalacaktır.

Bu yazı 1048 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM