Ayak Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

Paylaş
 

Ayak mantarı özellikle yaz aylarında daha fazla görülebilen ve oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Ayak parmaklarında oldukça kötü deformelere yol açan bu rahatsızlık bulaşıcı olmakla birlikte, gerekli müdahale yapılmayarak dikkat edilmediği takdirde ufak bir problem gibi gözükse de git gide daha ağır bir mantar vakasına dönüşebilmektedir.

Ayak Mantarı Neden ve Nasıl Oluşur?

Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle başkalarına ait ayak havlusu ve ayakkabı gibi eşyaların kullanılmasıyla birlikte bulaşabilmektedir. Dolayısıyla başkasına ait eşyaların mümkün olduğunca kullanılmaması sağlık açısından önemlidir. Başkasından bulaşma yoluyla kişiye geçebildiği gibi özellikle yaz aylarında ayakların uzun süreli ayakkabı içerisinde kapalı kalması ve bunun sonucunda terleyerek gerekli temizliğinin yapılamaması ile ayakların ıslak bırakılması gibi sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı bulaşmış olan kişilerin özellikle ayak parmaklarının aralarında aşırı derecede bir kaşıntı vakası oluşmaktadır. Bunun sonucunda da deformeler meydana gelen ayak parmaklarında soyulma, su toplama ve yaralanmalar görülmektedir. Sürekli bir rahatsızlık hali yaratan bu mantar hastalığı sonucunda ayaklarda kötü bir koku oluşabilmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Özellikle belirtmeliyiz ki ayak mantarının en iyi tedavisi ayak temizliğini yeterli düzeyde yapabilmekten geçmektedir. Ayak mantarı hastalığı bulunan kişilerin ayak temizliği dışında, cilt doktoru aracılığıyla temin ettiği mantar ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Ayak mantarı hastalığında ayakların mümkün olduğunca ıslak ve terli bırakılmaması da tedavi açısından son derece önem teşkil etmektedir.

Bu yazı 683 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM