Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer taraflarına da yayılabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayarak derinizde derin ve ağrılı şekilde yarıkları oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ayak mantarı sorunu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer bölgelerine de yayılabilen bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına neden olabilir. Ayak mantarı sorunu mutlaka tedavi edilmesi gereken ayrıca kendi kendine geçmeyen bir durumdur. Mutlaka bir doktor muayenesi gereklidir ve tedavi önerilerine bağlı kalınmalıdır.

Aşağıdaki öneriler ayak mantarından kurtulmanıza yardımcı olabilir:

  • Ayakkabınızı değiştirin: Ayakkabılar, ayak mantarınızın oluşmasında en önemli etmendir. Pek çok ayakkabı, hava almayan bir yapıdadır. Ayağınız terlediğinde de ayak mantarının çoğalması için uygun ortam yaratılmış olur.
  • Ayak parmaklarınızı kuru tutun: Ayak parmaklarınızın arasını kuru tutmanın bir diğer yolu, çorap giymeden önce ayak parmaklarının arasına kuru peçete yerleştirmek olabilir. Bu peçeteler ise gün içinde sürekli değiştirilmelidir.
  • Daha çok egzersiz yapın: Ayaklar vücutta kan dolaşımının en son ve zor olduğu bölgelerdendir. Kan dolaşımındaki sorunlar, ayak mantarlarının oluşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Daha çok egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırırken ayak mantarları ile savaşmak daha kolay olabilir.
  • Ayaklarınızı sirke ile yıkayın: Sirke asidik bir yapıya sahip olduğundan dolayı ayaklarınızdaki mantar şikayetinizden kurtulmanıza yardımcı olabilir. İki ölçek suya bir ölçek sirke karıştırarak doğru dozda bir sonuç elde edebilirsiniz.
Bu yazı 1881 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM