Ayak Mantarı İçin Yapılması Gerekenler

Paylaş
 

Ayakta ve genellikle ayak parmakları arasında oluşan kızarıklık, yanma, sulanma, su dolu kabarcıkların ve tırnak rengine dönüşen parmak araları ayak mantarının belirtileridir.

Ayak mantarı karanlık ve nemli bölgelerde yetişen, sıcak ortamlarda hızlı bir şekilde çoğalan mikroorganizmalardır. Eğer ayak mantarı için herhangi bir tedavi veya önleyici şeyler yapılmaz ise ayağın diğer yerlerine de bulaşabilir. Ayaktaki deride çatlakların ve can acıtan yaraların oluşmasına sebep olmaktadır. Ayak mantarı, mutlak tedavi isteyen ve eğer tedavi görmez ise ayağa ciddi hasarlar veren bir hastalıktır.

Ayak Mantarı İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle doktorunuza başvurmanız ve size hazırlayacağı tedavi planlarına sadık kalmanız gerekmektedir. Daha sonra işe ayakkabılarından başlayabilirsiniz. Ayakkabılar çoğu zaman ayak mantarı oluşumuna neden olan faktörlerdendir. Bir çok ayakkabı içerisine hava almayacak bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeplerle hava düzgün ve sağlıklı bir şekilde ayakkabı içine nüfus etmez. Böylece ayak, ayakkabı içerisinde havasız kalır. Bu ayak mantarına neden olan sebeplerden biridir. Bir diğer sebep de ayaktaki nemlilik. Ayağınızı olabildiğince kuru tutmaya çalışın çünkü ayak mantarı nemli ortamları sevmektedir. Düzenli bir şekilde ayağınızın kuruluğunu gün içinde kontrol edin. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye bakın. Bağışıklık sistemindeki güçsüzlükte ayak mantarı oluşumu içinde etken sebeplerden bir tanesidir.

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşmaktadır?

Ayak mantarından muzdarip bir kimsenin çorabını, terliğini veya ayakkabısını giymek bunun için yeterlidir. Ayak mantarı kullanılan havludan, ortak banyo kullanımlarından da bulaşabilmektedir.

Ayak Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

Bu yazı 1930 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM