Astım Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Astım tetiklenmelere bağlı gelişen bir akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Dış ortamların sebebiyle örneğin sigara dumanı altında kalmak, soğuk hava, alerjin sebepler sonucunda bronşlar yani hava yolları daralarak kişinin nefes alamamasına ve ataklara sebep olmasına astım denir. Hiçbir sebebe bağlı olmadan dahi bazen astım atağı geçirilebilmektedir. Her astım bir olmadığı gibi derecesi ve ağırlığı kişiden kişiye değişir.

Astım atağında ağır öksürük, nefes alamama şikayeti (konuşamayacak kadar), ciğerlerde duyulan hırıltılı, kalpte ve göğüste sıkışma ve ağrı meydana gelir. Hatadan hastaya bulgular farklı seyredebilir. Hastanın atak sırasında tedavi görmesi atağı kolaylıkla atlamasına yardımcı olur. Bu hastalık çevresel kayaklı oluşabileceği gibi genetikte oluşabilmektedir.

Astım Tedavisi

Astım günlük hayattan mahrum bırakacak kadar şiddetli seyretmiyorsa geri dönüşüm yapabilecek safhada demektir. Düzenli bir tedavi olumlu yönde etki edecektir. Astımın tedavisinde kullanılması gereken ilaçlar solunum yolu ile alınarak kişiyi rahatlatmaya yöneliktir.

Ancak bazı durumlarda ise astımın seyri çok hızlı ilerler ve bu durumda tedavi sistemi daha farklı olur hastalığı kontrol altına alan tedaviler uygulanabilmektedir. Tablet gibi veya spreyler, damar yolu ilaçları, enjektabl ağırlıklı ilaçlar olabilmektedir. Uygulanan veya uygulanması düşünülen tedavi hastanın yaşam kalitesine ve hastalık derecesiyle doğru orantılı seyretmelidir.

Bu yazı 823 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM