Aşırı Uykunun Nedenleri

Paylaş
 

Hem ruh hem de vücut sağlığının korunabilmesi amacıyla uyku, insanlar için olmazsa olmaz gereksinimlerden birisidir. Bu bağlamda sağlıklı bir insanın günde ortalama 6 ila 8 saat arasında uyku uyuması oldukça önemlidir. Ancak günlük uyku saatlerinin bu zaman aralıklarının çok üzerinde seyretmesi aşırı uyku sorunu dediğimiz probleme yol açmaktadır ve bu problem de kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve hatta ölüm gibi tehlikeli birçok sonuca neden olabilmektedir.

 

Aşırı Uykunun Nedenleri Nelerdir?

Aşırı uykunun nedenlerine belli başlı bazı maddeler üzerinden kısa açıklamalar yapabilmek mümkündür.

Depresyon

Aşırı uyku halinin en önemli tetikleyicilerinden birisi depresyondur. Depresyona giren hastalar günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir ve yataktan kalkmakta büyük zorluk çekerler. Bu nedenle depresyona bağlı aşırı uyku durumlarında mutlaka bir psikolog yardımı alınması gerekmektedir.

Uyku Apnesi

Bir tür uyku hastalığı olan uyku apnesinde kişiler çok uyku uyumalarına rağmen uyanma konusunda ciddi sıkıntılar yaşarlar. Bunun nedeni ise uyku apnesi sebebiyle kalitesiz uyku uyumaları ve hiçbir şekilde dinlenememeleridir. Uyku apnesinde de aynı depresyon gibi doktor gözetiminde ilaç kullanımı mecburidir.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Çok miktarda alkol ve sigara tüketimi, aşırı uykunun nedenlerine örnek olarak verilebilmektedir. Özellikle alkol tüketimi kişilerin uyuşmalarına neden olarak normalde ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla uyku uyumaları ile sonuçlanabilmektedir. Bir süre sonra bağımlılık haline de gelebilen alkol ve sigara tüketimi konusunda uzman bir psikolog desteği alınması düzenli bir uyku alışkanlığı adına oldukça önemlidir.

Bu yazı 1332 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM