Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Hangi Haftalarda Hissedilir?

Paylaş
 

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Hangi Sürelerde Hissedilir?

Gebelik dönemlerinde (hamilelik dönemleri) anne adaylarının ki biz buna anne diyebiliriz çünkü anne olmak çocuğun doğmasından sonra başlamıyor karnında bir can daha taşıyorsa bir o kadın artık bir annedir.

Bebeklerinin hareketlerini ne zaman ve nasıl hissedebileceği annelerin gebelik döneminde en çok merak ettiği sorulardan birisidir.  Gebelik dönemi hesaplarınızı (hamilelik hesaplama) çok iyi yapmanız gerekmektedir gebeliğin kaçıncı haftasında kaçıncı gününde olduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu süreç içinde düzenli olarak annelerin kontrol altında tutulması şarttır.

Gebelik Hesaplama

Anne karnındaki bebeğin hareketleri genellikle gebelikte 16 ile 22.haftalar arasında hissedilir.  Ancak bu olay kişilikten kişiliğe, gebelikten gebeliğe fark edebiliyor.  Özellikle ilk gebeliklerde bebeğin hareketlerinin ayırt edilebilmesi ve hissedilebilmesi 24 ile 25 haftaları dahi bulabilmektedir. Yine de genel olarak anne karnındaki bebeğin hareketleri 20 ile 22. haftalar arasında hissedilebilmektedir.

Ancak daha sonraki gebeliklerde anne daha tecrübeli olduğu için nasıl bir şey hissedebileceğini bilebileceği için bazen bebeğinin hareketlerini 13.haftalarda bile hissedebilir.

Eğer anne gebeliğinin farkında bile değilse bu durum çok nadir olarak görünmektedir. Karnındaki bebeğinin hareket etme dönemine gelmesine rağmen hamile olduğunun farkında olmayan annelere de rast gelinebiliyor.  Anne adayları gebelik gerçeğini ancak sancılarının artması sonucu hastaneye gittikleri zaman öğrenebiliyor. Biraz önce belirtildiği gibi bu durum çok nadir olarak görünmektedir.

Eğer anne çok kilolu ise karnındaki bebeğin hareketlerini daha geç hissedebilir. Anne zayıf ve ince ise karnındaki bebeğinin hareketlerini daha çabuk hissedebilmektedir.

anne karnındaki bebeğin hareketleri

 

Peki babalar çocuklarının hareketlerini nasıl hissedebilir?

Klasik olarak film ve dizilerde görmeye alıştığımız sahneler de babalar eşlerinin hamile karnına dokunarak ya da kulaklarını koyarak bir hareket tespit etmeye çalışırlar bu klasik yöntemler harici çocuklarının hareketlerini hissedemezler.

Bunların yanı  sıra konu ile ilgili aşağıdaki yazıları da mutlaka okuyun

Anne Bebeğinin Hareketlerini Daha iyi Hissedebilmek için Ne Yapmalı ( Anne karnındaki bebeğin hareketlerini en iyi şekilde en doğru şekilde hangi zamanlarda en iyi şekilde hissedebilirsiniz? )

Gebelik için düzenli ilişki nasıl sağlanır ( Gebelik için düzenli cinsel ilişki hakkında bilgiler )

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Nasıl Sağlanmalı ( Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmeli mi? )

Bu yazı 9621 kere okundu.
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. gizem dedi ki:

  ben hamileliğimde 15. haftada hissetmiştim oğlumun hareketlerini, bazen herkeste tutmuyor bilgiler ama güzel bir yazı teşekkürler

 2. Elifnur dedi ki:

  Bende bebeğimin hareketlerini 20. haftada hissetmeye başlamıştım ve çok güzel bir duyguydu 🙂

 3. gizem dedi ki:

  annelik eminimki çok güzel bir duygudur. Allah her bayana yaşatsın böyle güzel duyguları inşallah.

 4. huzur dedi ki:

  şimdi çocuk daha dunyay gelmden şekli şemali cinsini görebiliyoz. yakında anne kardında konuşmayada başlarsa hiç şaşırmayın. :))

 5. Abidin dedi ki:

  Allah Allah cidden enterasan anne karnındaki bebeği görmek…
  Allah herkese nasip etsin çoluk çocuk sahibi olmasını.

 6. Ahmet dedi ki:

  Teknoloji nelere gelmiş yav çocuk doğmadan neler neler görülüyor artik…

 7. nuray dedi ki:

  ne güzel teknoloji ile artık herşey halledilebiliyor. Anne olmak zordur. o yüzden annelerin değeri saymakla bitmez.

 8. semra dedi ki:

  annelik güzel duygu eskiden teknoloji gelişmemişti ve bazı hareketleri göremiyorduk şimdi ise birçok gelişmiş aletle bazı şeyleri görmek mümkündür.

 9. sinem dedi ki:

  Yakında anne olmaya hazırlanıyorum 🙂 sitenizdeki bilgileri dikkatlice inceliyorum sizin sitenizle beraber bir kaç tane daha site takibimde 🙂

 10. gezegen dedi ki:

  gerçekten erkek bireyler olarak çok merak ettiğimiz bir olaydır.sadece kulak dayamayla anlayabileceğimizi düşünürüz.
  Allah herkese nasip eder insallah.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM