Amenore (Adet Düzensizlikleri)

Paylaş
 

Normal şartlarda her ay düzenli olarak gününde olunması gereken adet kanamalarında bazen düzensizlikler görülebilir.

Amenore olarak adlandırılan bu gecikmelerin çeşitli nedenleri vardır. 21 gün ile 35 gün arasında gerçekleşmesi halinde normal döngü olarak kabul edilen bu kanamaların nedenleri uzman kişilere başvurularak araştırılmalıdır.

Kadın Doğum Uzmanlığı alanına giren adet düzensizlikleri için halk arasında bazı görüşler vardır.

Adet Gecikmesi Hangi Durumlarda Görülebilir?

Bunların başında şartların uygun olması halinde ilk akla gelecek olan gebelik ihtimalidir. Eğer böyle bir ihtimal yoksa hormonsal bozukluklar veya ileri ki yaşlarda menopoz etkisiyle adet gecikmeleri görülebilir.

Yaş ve çeşitli şartlar göz önüne alınarak bir kadının hamilelik şüpheleri HCG gibi çeşitli testlerle ortadan kaldırdıktan sonra diğer ihtimaller üzerinde durulmalıdır.

Aşırı stres  ya da tiroid gibi hastalıklar halinde görülebilecek hormonsal bozukluklar, bu döneme yakın ilaç kullanımı, yumurtalık hastalıkları da adet gecikmelerinin başlıca sebeplerindendir.

Amenore İçin Ne yapılmalıdır?

Adet düzensizliği yaşayan bir kadın öncelikle gebelik testi yaptırmalıdır. Bu testin sonucunda aldığı sonuç negatif ise bu durumda bir hekime başvurmalıdır. Diğer ihtimaller üzerinde duracak olan alanında uzman hekim yapacağı testler sonucunda problemin kaynağını saptayabilir.

Böylece en uygun tedavi yöntemini belirleyerek kısa süre içerisinde kanamalarınızın yeniden düzene girmesine yardımcı olabilir.

Bu yazı 2054 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM