Akciğer Tıkanıklığını Anlamanın 5 Yolu

Paylaş
 

Akciğerlerimiz, oksijeni işleyen en önemli organımızdır, onunla dış dünyadan oksijeni alırız ve yaşama süreci bununla devam eder. Akciğer Tıkanıklığını Pulmoner embolizmi anlamak için bazı yollar vardır. Tıbbi olarak bunu anlamak bazı testler gerektirir. Ancak akciğer tıkanıklığını kendi kendinize de tespit edebilirsiniz. Bu yazıda Akciğer Tıkanıklığını Anlamanın 5 yolu üzerinde duracağız.Akciğer tıkanıklığı  alt ekstremitenin damarından kaynaklanan bir kan pıhtısından kaynaklanır. Pulmoner emboli tanısı koymak için belirtileri tanımak ve ayrıca bir dizi tanı testi yapmak gerekir.

1. Nefes darlığınız varsa, ani başlayan göğüs ağrılarınız varsa, kalbiniz deli gibi hızlı atıyorsa ve kan öksürüyorsanız akciğer tıkanıklığından şüphelebilirsiniz.

2. Bacaklarınızda derin ven trombozu ortaya çıkarsa, akciğer tıkanmasından şüphe edilebilir. Genellikle baldır üzerinde bacak ağrısı, etkilenen alanın üzerinde şişlik, bazen bacakta sıkışma hissi ile birlikte cilt kızarıklığı veya cilt renginde değişiklikler, o bölgenin ısınması pulmoner emboli belirtisidir.

3. Bu hastalık; böbrekleri problemli olan hastaları, obezite hastaları, kanserli hastalar, sigra bağımlıları, kalp yetmezliği olanlar,hamile kadınlar üzerinde etki gösterir. Bazen de ilaç yan etkileri de pulmoner emboli gelişmesine yol açar.

4. Kalp krizi belirtileri yaşayanlarda akciğer tıkanıklığı olabilir.  Kan pıhtılaştıran ( testlerle anlaşılan ) sebepler de bu tür bir tıkanıklığa yol açabilir.

5. En kolay şekide BT anjiyo taraması yolu ile akciğer tıkanıklığı – pulmoner embolisi tanımlanabilir. Kan dolaşımına enjekte edilecek bir radyo aktif sıvı ile kan damarlarının tıkalı olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Bu yolla potansiyel pulmoner emboli ve bölge net olarak tanımlanabilir.

Bu yazı 863 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM