Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
 

Akciğerler, vücudun gereksinim duyduğu oksijen alışverişini sağlayan solunum sistemine dahil edilen organlardan biridir. Vücudumuzda iki tane bulunan akciğerler, vücudumuzun göğüs kafesi hizasında bulunmaktadır. Akciğer hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla kişide akciğer kanseri görülmektedir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

4 evreden oluşan akciğer kanseri sinsi ilerleyen bir kanser türüdür ve ilk evrelerde çok fazla belirti göstermeye bilmektedir. Göğüs bölgesinde hissedilen ağrılar, öksürük, kanlı balgam çıkarma, boyun ve göğüs bölgesinde şişlik gibi şikayetler akciğer kanserinin belirtileri arasında gösterilebilir. Bu şikayetleri yaşayan kişilerin doktora görünmelerinde fayda olacaktır.

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer kanserine yakalanma riskini arttıran en önemli faktörün sigara kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kansere olan genetik yatkınlık bu riski arttırmaktadır. Bunun yanında radyasyona maruz kalmak da akciğer kanserinin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Akciğer Kanserinin Tedavisi

Hastalığın hafif seyrettiği I. ve II. evrede henüz küçük olan tümörlü bölge ameliyatla alınabilmektedir. Ameliyatın riskli olduğu III. Evrede ışın tedavisi ve kemoterapinin birlikte uygulanması en sık başvurulan yöntemdir. IV. evrede hastalık artık akciğerlere tamamen yayıldığı için bu durumdaki akciğer kanserinin tedavisi ailenin onayıyla başlatılmaktadır. Uzmanlar, oldukça riskli olan bu dönemde yapılacak tedavi uygulamalarının yaşam süresini uzatmaya yönelik olacağını belirtmektedir.

Bu yazı 1777 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM