Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Paylaş
 

Adet dönemi, kadınların hormon düzeylerinin değiştiği ve bazı şikayetlerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Aslında adet kanamalarının görüldüğü dönemden daha çok öncesinde sorunlar yaşanmaktadır. Bunlar arasında adet öncesi gerginlik sendromu yer almaktadır. Bu sorun tıp dilinde PMS yani premenstrüel sendrom ismiyle yer almaktadır.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Belirtileri

Önemli sorunlar arasında yer alan adet öncesi gerginlik sendromunun fiziksel ve psikolojik belirtileri bulunmaktadır.

Fiziksel Belirtiler
Hafif ve geçici kilo artışıyla birlikte göğüslerde aşırı hassasiyet adet öncesi gerginlik sendromu belirtileri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra sindirim sorunları, kas ve eklem ağrıları, diş eti kanamaları, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Duygusal Belirtiler
Oldukça sık görülen adet öncesi gerginlik sendromu belirtileri arasında depresyon yer almaktadır. Aşırı sinirlilik durumu ya da aşırı endişeli olma durumu bu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra konsantrasyon sorunları da etkili olabilmektedir.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Tedavisi

PMS teşhisi konulan kişilere genellikle diyet önerilmektedir. Az ve sık yemek tüketilmesinin bu soruna fayda ettiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapılması, kalsiyum ve magnezyum düzeyi yüksek gıdaların tüketilmesi, vitamin açısından zengin gıdaların beslenmeye etkisi ya da en uygun ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu sorunun tedavisinde başarılı olmak için hastaya psikolojik destek de sağlanabilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa akupunktur tedavisi de önerilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu yazı 1547 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM