Adet Görememe Nedir?

Paylaş
 

Adet görememe (amenore)  adet kanamasının olmamasıdır. Adet görememenin 2 çeşidi vardır. Birincisi âdetin hiç yaşanmamasına “primer amenore” denir. Diğeri ise düzenli adet gören kadın bir anda 6 ay adet görmemesine “sekonder amonere” denilmektedir. Genç kızlar 12 yaşından itibaren adet görmeye başlar. Ancak 16 yaşına kadar hala adet kanaması başlamamışsa vücut döngüsü değişmektedir. Bu nedenle ileriki dönemde adet görememeye veya adette düzensizliğe neden olur. Adet kanaması 45 günden az, 21 günden fazla olan kadınlarda âdetin düzensiz olduğu anlamına gelir. Kişiye göre adet süresi değişmektedir. Normal düzenin ise 30 gün olması gerekmektedir.

Adet Görememe Nedenleri Nedir?​

Adet görememe hormon bozukluğu, psikolojik ve çevresel sebeplerden kaynaklanıyordur. Psikolojik nedenler âdetin düzenini etkiler. Kişinin yaşamındaki ruhsal stres, tanıdık birinin vefatı, kaygı, mevsim değişikliği, aşırı zayıf olma adet görememenin psikolojik ve çevresel nedenleridir. Bu problemler kadınların adet görememesine neden olmaktadır. Aynı zamanda kadının günlük yaşamında kullanmış olduğu ilaçlar ve tıbbi işlemlerin yan etkisi olumsuz sonuçları gerçekleştirir. Bu problemler sonucu kadın adet görememe ve yumurtlamamaya başlar. Kadın adet görememe problemi yaşıyorsa zaman kaybetmeden uzman doktorlardan yardım almalıdır.

Adet görememe için uygulanacak tedavi sebebe göre değişmektedir. Psikolojik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan problemlerde doğum kontrol haplarıyla sorun giderilir. Ancak kadında tümör veya tıkanıklık varsa ameliyat olması gereklidir.

Bu yazı 1448 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM