Adet Düzenleyici İlaçlar, Kullanımı ve Fiyatları

adet düzenleyici ilaç kullanımı
Paylaş
 

Kadınların üreme sistemlerinde bulunan yumurtaların rahime düşmesi ve burada erkekte bulunan spermlerin yumurta ile döllenmemesi sonucu oluşan kanamaya adet kanaması denmektedir. Adet kanaması gebelik dönemi dışında her ay düzenli olarak gerçekleşmesi gerekir. Ancak hava değişimi, stres, kilo alımı gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak adet döneminde düzensizlikler meydana gelebilir. Adet düzensizlikleri ise kadınlarda karın ağrısı, şişkinlik, göğüs uçlarında hassasiyet ve baş ağrısı gibi belirtiler vererek rahatsız edici bir hal alabilir.

Adet düzensizliği bazı kadınlarda adet gününün birkaç gün ya da bir hafta gibi bir süreliğine gecikmesi şeklinde olabileceği gibi bazı kadınlarda ise bir ay adet kanaması olup bir ay adet kanamasının hiç olmaması şeklinde de görülebilir. Adet düzensizliklerinde doktora başvurmak ve hangi sorun nedeniyle düzensizlik görülüyorsa tedaviye başlamak gerekir. Adet düzensizliği stres gibi bir nedene bağlı gelişeceği gibi hormonal bozukluklar nedeniyle de oluşabilir. Bu tür durumlarda ise ilaç kullanarak adet düzenlemesi yapılabilmektedir.

Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir?

Adet dönemlerinde yaşanan gecikmeler ve ya adet olamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasında etkili olan adet düzenleyici ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınması gereken ürünlerdir. Kadınlardaki östrojen ve androjen hormonlarının düzenlenmesinde ve progesteron miktarının ayarlanmasına etkili olan bu ilaçların dikkatli kullanılması ve belirtilen dozda alınması şarttır. Hormon düzenini etkileyici ilaçlar olan adet düzenleyiciler gereksiz yere kullanılmasından dolayı kadınlarda normal seviyede olan hormonların dengesi bozabilmekte ve gebelik sırasında kullanılması halinde ise düşük tehlikesine neden olabilmektedir.

Duphaston Film Tablet- 10 mg

Duphaston, adet düzenleyici ilaçlar arasında bulunan ve dozu en yüksek olan ilaçlardan biridir. Adet düzeni olmayan ve ya aşırı ağrılı adet dönemi geçiren kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Vücuttaki progesteron hormonunun düzensiz olması durumunda tercih edilen Duphaston, sadece adet düzensizliği için değil kısırlık ve düşük tedavisinde de doktorlar tarafından tercih edilebilmektedir.

Duphaston Özellikleri

 • Kadınlarda sadece progesteron hormonunda oluşan sorunlarda kullanılabilir.
 • Adet dönemi öncesinde kadınlarda görülen meme hassasiyeti, aşırı sinirlilik, baş ağrısı, mide bulantısı ve vücutta ödem oluşması gibi durumların giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Progesteron hormonunun salgılanmasını artırıcı etkisinden dolayı hamile olan ve progesteron hormonu düşük olan kişilerde bu hormon düşüklüğüne bağlı olarak gelişen düşük tehlikesinin tedavisinde de kullanılabilmektedir.
 • Menopoz dönemi başlayan kadınlarda ise hormon sorunlarının giderilmesinde tercih edilebilmektedir.

Kullanımı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Bu ilacın kullanımı doktor tarafından belirlenmekle birlikte kişilerde herhangi bir yan etkiye sebep olmamıştır. 10-15 TL arası bir fiyatta satışa sunulmaktadır.

Tarlusal – 5 mg

Tarlusal tabletler kadınların vücudunda aşırı miktarda salgılanan östrojen hormonunun dengelenmesinde kullanılmaktadır. Kadınların vücudunda bulunan hormonların yapısına çok benzemesinden dolayı kısa sürede etki eden ilaç doktor tavsiyesi ile alınabilir.

Tarlusal Özellikleri

 • Aşırı derecede adet kanaması olan kadınlar ve adet görememe durumunda Tarlusal ilaç kullanılabilmektedir.
 • Adet döneminin düzensiz olması halinde de doktor tarafından reçete edilebilir.

Kullanımı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Günde bir kere ve düzenli olarak kullanılması gereken bu ilaç yaşlılar ve çocuklar tarafından kullanılamaz. Hamilelik döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Yan etki olarak uykusuzluk, sinirlilik, göğüslerde hassasiyet gibi durumlar görülebilir. Fiyatı eczanelerde 5- 8 TL arası bir fiyattan satılabilmektedir.

Luteynyl Film Tablet- 5 mg

Kadınlardaki östrojen hormonunun eksik olduğu durumlarda kullanılan Luteynyl, adet düzensizliklerinin önlenmesinde doktor tarafından reçete edilmektedir.

Luteynyl Özellikleri

 • Adet döneminde yaşanan düzensizliklerde ve adet olamama sorununda kullanılabilir.
 • Menopoz dönemi öncesinde kadınlık hormonunun az salgılanmasına bağlı olarak görülen sorunlarda ve progesteron hormonu eksikliği belirtilerinin görülmesi halinde kullanılabilir.
 • Aşırı kanama durumunda kullanılabilir.
 • Hormonal bozuklukları olan kişilerde ve endemetriosiz sorunu nedeniyle de hastalara verilmektedir.

Kullanımı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Günde 1 kere aç ve ya tok fark etmeksizin kullanılabilen Luteynyl ilaç, adet dönemi dışında kanamalara neden olabilir. Karaciğerde çeşitli yan etkiler gösteren ilaç aynı zamanda bacaklarda pıhtı oluşumuna sebep olabilmektedir. Ayrıca gebeliği kolaylaştırıcı etkisi vardır. Eczanelerde 7-10 TL arası satışa sunulmaktadır.

Cyclo- Progynova Draje

Kadınlarda östrojen hormonu düzensizliklerinde kullanılan bu ilaç menopoz dönemi sıkıntılarının giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Adet düzenleyici ilaçlar arasında bulunan Cyclo- Progynova Draje menopozdan sonra görülen kemik erimesinin önlenmesinde de etkilidir.

Cyclo- Progynova Draje Özellikleri

 • Adet kanaması olmayan bayanların kullanması sonucu bir hafta sonra adet kanaması görülür.
 • Düzenli olarak kullanılması halinde adet dönemleri düzenlenmeye başlar.
 • Gebelik döneminde kullanılmaması gereken ilaç düşüklere sebep olabilir ya da bebeğin gelişimine zarar verebilir.

Kullanımı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Her gün aynı saatte doktorun tavsiye ettiği miktarda bol su ile bu ilacın kullanılması gerekir. Bilinen bir yan etkisi olmadığı gibi prospektüs bilgileri okunmalı ve doktora danışılarak alınmalıdır. Fiyatı 10-12 TL aralığındadır.

Çocuk Düşürme Hapı Tehlikesi

İstemsizce kullanılan bazı ilaçların ne yazık ki ciddi tehlikeleri de beraberinde ortaya çıkardığı mutlaka bilinmesi gerekiyor. Onlardan birisi olarak da çocuk hapı düşürme ilaçları için söz etmemiz mümkündür. Çocuk hapı düşürmeye ne yazık ki çok kişi başvurmak isteyebiliyor. akat bu ilacı kullanmadan önce iyice bir araştırmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ilacın insanın bünyesine bağlı olarak verebileceği tehlikeler var. Öyle ki bu ilacı kullana kişilerde görülebilecek yan etkiler arasında ise ölüme kadar gidebilecek olmanız. Ölüme kadar gidebilecek bir sorunla karşı karşıya kalacağınızdan dolayı jineloglar tarafından çok fazla önerilmediğinin altını çizmekte yarar var. Bu yüzden çocuk düşürme hapı doktora başvurulmadan kesinlikle kendi kafanıza göre kullanılmamalıdır. Aksi takdirde ölümle burun buruna kalmaya bile neden olabiliyor. Üstelik bu ilaçları da yalnızca doktorlar vermektedir. Doktor tavsiye etmeden ve sağlık durumunuzu test etmeden önermez.

Sebep olduğu hem yan etkilerinden tutun hem de ölüme sürüklemesinden dolayı da Sağlık Bakanlığı tarafından düşük hapının kullanılması yasaklandı. Bu yüzden dolayı kesinlikle satışına izin verilmeyen bir ilaçtır. Eğer ki sağ da sol da bu tarz şeylerle karşılaşıyorsanız kesinlikle uzak durun. Genel de merdiven altı yollara başvurularak satılmaya çalışıldığı bazı dönemler olabiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığından dolayı sizlerde kesinlikle kaçak yollu olsa bile ilacı kullanmayın. Eğer canınızı düşünüyor ve size bir şey olsun istemiyorsanız mutlaka uzak durun. En sağlıklı çözüm yollarından birisi olarak kürtaj olduğundan dolayı bu yola başvurarak bebeği aldırabilirsiniz. Düşük ilaçlarını doktorunuz haricinde kesinlikle başka bir yerden almayın. Ancak doktorunuz reçeteye yazar ve kullanmanızı isterseniz o zaman eczaneden alarak kullanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.saglikliyol.com

Bu yazı 882 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

UYARI / DİKKAT! ( Lütfen Okuyunuz ) HastaTV sizlere çeşitli kaynaklardan yararlanarak alternatif olacak doğal ve bitkisel çözümler sunmaktadır kesinlikle sorumluluk kabul etmemektedir.
REKLAM